HomeKraj i ŚwiatOd dziś (17 września) zmiany w przepisach ruchu drogowego

Od dziś (17 września) zmiany w przepisach ruchu drogowego

policja drogówka

W życie wchodzi tzw. system podwójnych kar, a kierowcy stracą możliwość anulowania punktów karnych.

Ważną zmianą są tzw. warunki recydywy, czyli złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia. Od 17 września wchodzą podwójne mandaty. W skrócie oznacza to, że jeżeli w ciągu dwóch lat popełnimy to samo wykroczenie, to stawka grzywny automatycznie za drugi mandat wzrośnie dwukrotnie. Taka recydywa grozi nie tylko za przekroczenie prędkości, ale też za przewinienia wobec pieszych. Nie za wszystkie przewinienia będą groziły podwójne mandaty, tylko za te najbardziej niebezpieczne.

W świetle nowych przepisów bardzo łatwo będzie można stracić prawo jazdy. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to będzie 15 punktów karnych.

Podwójne karanie w warunkach recydywy będzie też dotyczyć innych obszarów ruchu, takich jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamania zakazu wyprzedzania, wyprzedzania na przejściach lub bezpośrednio przed nimi, niezachowania ostrożności, spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty i tym podobnych uczestników ruchu.

Zmieniony zostanie również sposób kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia, a nie jak dotychczas przez rok.

Nie żyje mężczyzn
Uwaga na Stefana!
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ