HomeCiekawostkiNowa atrakcja w naszym regionie. Już niedługo rusza Grodzisko!

Nowa atrakcja w naszym regionie. Już niedługo rusza Grodzisko!

grodzisko w tumie

W starostwie powiatowym w Łęczycy odbyło się robocze spotkanie z udziałem Janusza Mielczarka – starosty łęczyckiego, Dawida Mazurkiewicza – dyrektora Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Dominika Płazy – dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz osób współpracujących. Spotkanie dotyczyło planowanego wydarzenia, które dotyczyć będzie promocji Funduszy Europejskich i otwarcia nowej atrakcji w naszym regionie – historycznego grodziska łęczyckiego w Tumie, dawnej średniowiecznej Łęczycy.

W okolicach archikolegiaty łęczyckiej w Tumie w dniu 22 kwietnia 2022 roku ma się odbyć duże wydarzenie, organizowane przez urząd marszałkowski województwa łódzkiego przy współpracy z gminą Górą Świętej Małgorzaty, parafią w Tumie, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi oraz powiatem łęczyckim, liderem projektu „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej”.

– Na udostępnienie dawnego łęczyckiego grodu, jako atrakcji turystycznej mieszkańcy powiatu czekają już od wielu lat – podkreśla Janusz Mielczarek, starosta łęczycki. – Rozmowy w tej sprawie trwały już w 2006 roku. W 2007 roku powstały pierwsze projekty o dofinansowanie ze środków zewnętrznych, w tym z funduszy Unii Europejskiej i Województwa Łódzkiego. Koncepcja projektu zmieniała się przez lata. Po kilkunastu latach starań wielu samorządowców i decydentów, przy wielkiej zasłudze marszałka Grzegorza Schreibera będziemy mogli cieszyć się z kolejnej atrakcji turystycznej Łęczycy i Tumu.

Podczas wydarzenia planowanego w piątek 22 kwietnia, w godzinach popołudniowych znajdzie się występ znanej wokalistki Cleo, moc atrakcji przygotowywanych przez urząd marszałkowski
i partnerów lokalnych. Będzie strefa kulinarna, strefa dziecięca i wiele wątków historycznych z pokazami walk rycerskich i łęczyckim folklorem.

Atramentowa rzeka w
W Ozorkowie podwyżk
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.