Niezwykły ogród powstanie przy szpitalu w Łodzi. Kolejny planowany jest w Zgierzu
Niezwykły ogród powstanie przy Szpitalu Kopernika w Łodzi. Będzie pełen roślin i kwiatów leczniczych. Wybrany został właśnie projekt ogrodu. Teraz pora na jego realizację.
Rośliny, które znajdą się w ogrodzie mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające. Pojawi się m.in. grab pospolity. Dzięki niemu łatwiej się oddycha. Grab pospolity pomaga lepiej funkcjonować oskrzelom i płucom oraz wspomaga wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych. Dawniej z jego kory i liści przygotowywano leki na bóle reumatyczne. Będzie leszczyna pospolita. Od wieków używano jej w zaburzeniach hormonalnych i przemiany materii, zatruciach, nieżytach przewodu pokarmowego oraz przewlekłych chorobach skórnych. Pojawi się trzmielina europejska, której jedną z najważniejszych właściwości jest zdolność do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Pomaga regulować poziom lipidów, co ma korzystny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia. Znajdziemy też porzeczkę alpejską oraz winobluszcz trójklapowy.
Szpital Kopernika w Łodzi jest wiodącym ośrodkiem onkologicznym w kraju, tutaj przyjeżdżają się leczyć chorzy nie tylko z województwa, ale też z całego kraju. Lekarze wciąż podejmują się innowacyjnych terapii, przeprowadzają zabiegi, które rewolucjonizują leczenie.
– Pacjenci są tutaj pod opieką wybitnych specjalistów. Jednak pamiętajmy, że oprócz terapii, najlepszych lekarstw, najnowocześniejszego sprzętu, wiele dobrego potrafi zdziałać sama natura, a rośliny mają leczniczą moc. Wierzę, że w tym ogrodzie pacjenci choć na moment zapomną o chorobie, odpoczną, zrelaksują się i uśmiechną – mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Ogród hortiterapeutyczny w Szpitalu Kopernika pomoże zmniejszyć stres i niepokój u pacjentów.
– Badania pokazują, że wpatrywanie się w naturalną zieleń przyczynia się już po kilku minutach do obniżenia ciśnienia krwi i częstotliwości uderzeń serca – tłumaczyła dr Anna Cieślak-Wojciechowska – psychoonkolog ze Szpitala Kopernika w Łodzi. – Pacjenci, którzy przebywają wśród roślin szybciej przechodzą proces rekonwalescencji i szybciej wracają do zdrowia.
Projekt ogrodu dla Szpitala Kopernika w Łodzi został wybrany w konkursie „Zielona Architektura Zdrowia”. Jego organizatorem jest Województwo Łódzkie i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
– To dla nas bardzo ważny projekt. Ogród znajdzie się w samym sercu naszej przychodni onkologicznej, wokół są gabinety badań, rejestracja. To będzie odpowiednie miejsce, żeby odpocząć, przysiąść, zregenerować się, czekać na podanie chemioterapii – mówi Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora ds. projektów, rozwoju i organizacji onkologii Szpitala Kopernika w Łodzi.
Kolejnym szpitalem, wokół którego powstanie ogród będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.
Historia hortiterapii sięga starożytności. Już wówczas powszechnie znane było dobroczynne oddziaływanie ogrodów na zdrowie i psychikę człowieka. Hortiterapia polega na wykorzystywaniu roślin i prac ogrodniczych w walce z chorobami. Pomaga ona przy rekonwalescencji po przebytych urazach, udarach lub chorobach przewlekłych. Obcowanie z przyrodą pozwala pacjentom na szybszy powrót do zdrowia.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.