HomeAktualności z regionuPowiat łęczyckiNie do wiary! Ludzie zostawiali pieniądze… pod autami!

Nie do wiary! Ludzie zostawiali pieniądze… pod autami!

pieniądze

W Łęczycy – choć trudno w to uwierzyć – niektórzy mieszkańcy zostawiali torby z pieniędzmi pod samochodami, ławkami lub też przy koszach na śmieci. Przybywa postępowań prowadzonych przez miejscową prokuraturę właśnie w takich niecodziennych sprawach. Andrzej Pankiewicz, szef prokuratury w Łęczycy, mówi o problemie i przestrzega mieszkańców.

W tak trudnych do zrozumienia okolicznościach pieniądze w miejscach publicznych zostawiają starsi mieszkańcy Łęczycy. Są oszukiwani i często tracą oszczędności całego życia.

Prokurator Pankiewicz powiedział nam, że rośnie liczba spraw dot. tych bezczelnych oszustw. Dlaczego seniorzy pozbywają się pieniędzy? Jaka metodę obrali oszuści?

– Ofiara otrzymuje telefon z informacją, że ktoś dzwoni z poczty. Głos po drugiej stronie słuchawki informuje o tym, że jest nieodebrana przesyłka, która zostanie dostarczona do tej osoby. Krótko po tej rozmowie dzwoni oszust przedstawiający się za funkcjonariusza CBŚP. Przekonuje, że osoba padła ofiarą oszustwa i jej pieniądze na bankowym koncie są zagrożone. Oszust tak manipuluje osobą, że starszy człowiek ulega tym kłamstwom. Dla rzekomego potwierdzenia przekazanych wiadomości oszust mówi o możliwości weryfikacji. Można zadzwonić pod numer 997 – tłumaczy prokurator Andrzej Pankiewicz. – Nie wiemy jeszcze jak, ale rozmowa jest wówczas przekierowana i rzeczywiście pod numerem 997 można usłyszeć, że taki fałszywy funkcjonariusz pracuje dla CBŚP. Później senior proszony jest o wypłatę z konta pieniędzy i pozostawienia ich w miejscu publicznym.

Trudno w to uwierzyć, ale starsi mieszkańcy Łęczycy wypłacają ze swoich kont pieniądze. Następnie zostawiają środki w torbach, na przykład… pod samochodami, ławkami, czy przy koszach na śmieci.

– Jedna z ofiar tego oszustwa wypłaciła z konta ponad 100 tysięcy złotych. Inni stracili po kilkadziesiąt tysięcy zł. Chciałbym zaapelować do mieszkańców o rozsądek. W sprawie tych oszustw prokuratura współpracuje z policją. Rozmawiam też z pracownikami banków w Łęczycy, aby byli wyczuleni na podobne sytuacje, gdy senior chce wypłacić z konta wszystkie swoje oszczędności – dodaje szef prokuratury w Łęczycy.

Pod koniec ub. tygodnia policja w Łęczycy poinformowała w komunikacie na stronie internetowej o oszustce. Kryminalni z łęczyckiej komendy zatrzymali 32-letnią kobietę podejrzaną o wyłudzenia pieniędzy metodą na „funkcjonariusza CBŚP”. Dzięki zaangażowaniu policjantów oszustka wpadła na terenie jednej z podwarszawskich miejscowości, tuż po kolejnym przestępstwie. Było to efekt ścisłej współpracy z policjantami z Komendy Wojewódzkiej z Łodzi i Poznania. Oszustka najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

W minionym miesiącu policjanci z łęczyckiej komendy zostali zawiadomieni o czterech oszustwach. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy CBŚP wyłudzili od seniorów znaczne ilości pieniędzy. Dzięki skrupulatnej pracy policjantów wydziału kryminalnego wyszło na jaw, że związek z tymi przestępstwami ma 32-letnia kobieta. Aby ustalić jej miejsce przebywania nawiązali współpracę z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji z Łodzi i Poznania. Dzięki działaniom funkcjonariuszy trzech jednostek kobieta została zatrzymana na terenie jednej z podwarszawskich miejscowości. Jak się okazało wracała z terenu wielkopolski, gdzie popełniła kolejne dwa oszustwa. Podczas zatrzymania kryminalni zabezpieczyli przy niej blisko 30 tysięcy złotych. Podejrzana trafiła do policyjnego aresztu. Następnego dnia prokurator przedstawił jej sześć zarzutów dotyczących wyłudzenia pieniędzy. Za oszustwo grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

Podejrzana, mieszkanka województwa śląskiego, która była już notowana za przestępstwa przeciwko mieniu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Policja przypomina i apeluje – prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Jeżeli dzwoni do nas osoba, która podając się za policjanta żąda od nas pieniędzy na jakikolwiek cel – pamiętajmy, że jest to oszust. Każdy taki telefon powinien wzbudzić czujność ! W każdym przypadku odebrania takiej informacji telefonicznej należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić policję. Każdorazowo warto wszystko gruntownie sprawdzić i nie ulegać namowom przestępców.

Nielegalne salony gi
"Premium Park Łęcz
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ