HomeBez kategoriiNalewka z pigwy

Nalewka z pigwy

nalewka z pigwy

Nalewka z pigwy ma wiele cennych dla zdrowia właściwości. Warto po nią sięgnąć po ciężkostrawnym posiłku. Ponadto nalewka z pigwy pomoże usunąć z organizmu toksyny i produkty uboczne przemiany materii. Sprawdzi się również w czasie przeziębień, ponieważ doskonale rozgrzewa i wzmacnia organizm.

Nalewka z pigwy – wartości odżywcze

Właściwości lecznicze nalewki z pigwy wynikają głównie z dużej zawartości witaminy C, witamin z grupy B i potasu. Polecana jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowych spadków odporności. Wśród zawartych w niej minerałów na uwagę zasługuje wapń, żelazo czy fosfor.

Surowe owoce pigwy nie nadają się do spożycia. Są one wyjątkowo twarde i kwaśne. Lekarze polecają natomiast przygotowywanie soku z pigwy i stosowanie go w czasie lekkich przeziębień, czy kaszlu. Z pigwy można również zrobić pyszne przetwory.

Nalewka z pigwy – właściwości

Owoce z pigwy pospolitej są bardzo cennym źródłem witaminy C. Jest ona niezbędna do aktywowania enzymów koniecznych w przebiegu procesów metabolicznych, a także pobudza produkcję kolagenu, wpływa na pozytywną pracę układu krwionośnego i poziom cholesterolu we krwi. Wiele przeprowadzonych badań jasno wykazało, że należy ją dostarczać przede wszystkim z pożywieniem, ponieważ wykazuje ona dużo większą aktywność. W owocach pigwy znajduje się aż 17 mg witaminy C w 100 g produktu. Owoce pigwy mają również silne działanie antyoksydacyjne za sprawą fenoli, w tym również kwasu kawoilochinowy, a także wykazują działanie przeciwbakteryjne. Ponadto pigwa doskonale sprawdza się w czasie dolegliwości trawiennych, dzięki dużej zawartości pektyn. Chronią one przed uszkodzeniami w zespole jelita drażliwego oraz wrzodami żołądka i dwunastnicy. Pigwa a dokładniej jej liście wspomagają też leczenie osób z cukrzycą, ponieważ ekstrakt z liści pigwy wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi. Badania wykazują również potencjał w działaniu przeciwnowotworowym pigwy. Właściwości zdrowotne pigwy związane z pobudzeniem trawienia wpływają również na utratę wagi, dlatego mogą po nie sięgać osoby będące na diecie. Pigwa na odchudzanie może być składnikiem wielu diet odchudzających. Jest on polecany nawet osobom, które przyjmują stale leki, ponieważ wzmacniają pracę wątroby.

Natomiast pestki pigwy pobudzają apetyt, wystarczy pić nalewkę określaną pestkówką lub herbatę z wyciągiem z pestek.

Nalewka z pigwy – przepis

Do przygotowania nalewki z pigwy potrzebny jest duży słoik i lniana szmatka, a później butelki. Przygotowanie nalewki trwa ok. 1 godziny i jest dość proste. Do jej wykonania potrzebujemy:

  1. 1 kg owoców pigwy;
  2. 1 kg cukru;
  3. 0,5 l spirytusu;
  4. 0,5 l wódki.

Najpierw należy dokładnie umyć owoce pigwy, obrać i pokroić w ćwiartki. Należy oczyścić je z pestek i gniazd nasiennych. Pigwę należy następnie wrzucić do słoika i zasypać cukrem. Zasłaniamy otwór lnianą ściereczką i wstawiamy do ciepłego miejsca na ok. 2 tygodnie.

Po tym czasie należy odlać syrop i zalać go spirytusem. Odstawiamy całość szczelnie zamkniętą na 2 miesiące. Pozostałe z syropu owoce należy zalać wódką i również szczelnie zamknięte odstawić na 2 miesiące. Po tym czasie oba roztwory należy przecedzić przez drobne sitko i połączyć.

Można ją spożywać od razu. Ma ona właściwości rozgrzewające, co doceniamy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

UDOSTĘPNIJ:
Zupa z kurek
Lemoniada arbuzowa
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.