HomeAktualności z regionuPowiat zgierskiOzorkówLokator zainstalował kamerę na parapecie. Na osiedlu przy Sucharskiego pytają, czy to legalne

Lokator zainstalował kamerę na parapecie. Na osiedlu przy Sucharskiego pytają, czy to legalne

monitoring lokator

Jeden z lokatorów spółdzielczego bloku przy ul. Sucharskiego w Ozorkowie zainstalował na parapecie okna na czwartym piętrze kamerę. W sprawie prywatnego monitoringu zadzwonił do redakcji spółdzielca.

– Kamera skierowana jest na osiedle i parking. Na elewacji bloku nie ma żadnych informacji o tym monitoringu. Nie wiem w jakim celu ta kamera została zamontowana i co najważniejsze, czy jest to legalne działanie. Ja na przykład nie chcę być filmowany. Co innego, gdy kamery zakładają wspólnoty mieszkaniowe w celach zapewnienia większego bezpieczeństwa – słyszymy od spółdzielcy.

Nie udało nam się porozmawiać z lokatorem, który założył prywatny monitoring.

Co mówi prawo?

– Czy taki monitoring jest legalny, zależy przede wszystkim od tego, w jakim celu ta kamera została przez lokatora założona. Ważne, w jaki sposób wykorzystywane są nagrania z monitoringu. Nie można takich nagrań rozpowszechniać. Lokator powinien o monitoringu powiadomić zarządcę budynku – mówi komisarz Magdalena Nowacka, rzecznik policji w Zgierzu.

Zadzwoniliśmy do Zdzisława Ewiaka, prezesa spółdzielni mieszkaniowej.

– Nie mieliśmy żadnego zgłoszenia w sprawie tego prywatnego monitoringu – usłyszeliśmy od szefa spółdzielni mieszkaniowej w Ozorkowie. – Postaramy się, aby uzyskać informacje, dlaczego ta kamera została zainstalowana.

Montując kamery trzeba pamiętać o prawach sąsiadów. Zainstalowany sprzęt nie może bowiem ingerować w ich prawo do prywatności. Sąsiad bądź inna osoba trzecia, która czuje, że jej dobra osobiste są naruszane – np. prawo do prywatności – może wystąpić z powództwem cywilnym o ochronę dóbr osobistych. Instalowanie prywatnych urządzeń monitorujących posesje może też budzić wątpliwości pod względem zgodności takich praktyk z potocznie nazywanym RODO.

Z drugiej strony monitoring może być wykorzystywany w określonych celach. Jeżeli ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób, bezpieczeństwa mienia bądź ma na celu chronienie tajemnic prawnie chronionych, wtedy jest dozwolony w większości przypadków.

UDOSTĘPNIJ:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.