Kwieciste dywany. Zobacz, jak powstawały…
W Kościele wierni obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Ta w miejscowości Spycimierz pod wieloma względami okazała się wyjątkowa.
W roku ubiegłym z powodu epidemii w wielu parafiach, jak również w Spycimierzu, nie odbyły się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromne uroczystości, wokół kościołów. W tym roku decyzje o kształcie organizacji uroczystości podejmowali proboszczowie poszczególnych parafii. Dzięki temu na ulice Spycimierza powróciła procesja w pełnej oprawie, po przepięknym dywanie kwiatowym.
Tradycyjnie w tworzenie kwietnych kobierców zaangażowała się cała społeczność parafii. Zarówno najmłodsi, jak i najstarsi od samego rana starannie oczyszczali podłoże, rysowali i obsypywali ziemią kontury dywanów, by na koniec nadać im piękne, kolorowe, kwiatowe wypełnienie. Wśród materiałów użytych do budowy dywanów znalazły się, oprócz kwiatów, również: liście, gałązki drzew, kora czy siano. Motywami wykorzystanymi na trasie uroczystości były przede wszystkim graficzne kwiaty, ale także wielość symboli bezpośrednio związanych z chrześcijaństwem oraz uroczystością Bożego Ciała.
W tym roku w układanie kwiatów na trasie procesji Bożego Ciała w Spycimierzu zaangażowali się wyjątkowi goście. Tuż przy głównym wejściu na plac kościoła powstał kwietny dywan ułożony przez mieszkańców Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie. Parafianom przewodniczył ks. Wojciech Kaźmierczak – były proboszcz parafii w Spycimierzu, a obecnie gospodarz parafii Krzymów. Ta obecność szczególnie ucieszyła mieszkańców Spycimierza, którzy mieli wyjątkową okazję spotkać się i ponownie wspólnie uczestniczyć w przygotowaniach do Bożego Ciała ze swoim byłym proboszczem.
O godzinie 17.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu rozpoczęła się uroczysta Msza Święta. Po liturgii z kościoła wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem szlakiem wyznaczonym przez pięknie wykonane kwietne dywany. Wyjątkowości tegorocznym obchodom Bożego Ciała nadali przybyli na uroczystość kapłani. Wśród nich znaleźli się: ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski- Kierownik Katedry Teologii Pastoralnej Fundamentalnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. kan. mgr lic. Jacek Buda z Parafii Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie oraz księża bezpośrednio wywodzący się z parafii Spycimierz: ks. Zbigniew Łukasik – Dyrektor Muzeum Diecezjalnego we Włocławku oraz ks. Tobiasz Winnicki – wikary Parafii Św. Maksymiliana w Koninie. Monstrancję z Najświętszym Sakramentem w tegorocznej procesji wiózł, poruszający się na wózku inwalidzkim, ks. Marek Bałwas z Domu Księży Emerytów w Ciechocinku. To wydarzenie również podkreśliło wyjątkowość tegorocznych obchodów. W tym roku również po raz pierwszy ołtarze na trasie procesji Bożego Ciała w Spycimierzu usytuowane zostały przy nowo wybudowanych kapliczkach: „Drzewo Życia”, św. Barbary, św. Antoniego oraz św. Julianny – zawdzięczamy jej ustanowienie obchodów uroczystości Bożego Ciała.
Na zakończenie uroczystości ks. Dariusz Ziemniak – Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu serdecznie podziękował parafianom za trud ukwiecenia trasy Bożego Ciała. Będąc jednak na miejscu, usłyszeć było można nieustający zachwyt pielgrzymów i odwiedzających miejscowość nad pracą, poświęceniem i kunsztem wykonywanych dekoracji. Przybywający do Spycimierza niejednokrotnie dziwili się precyzji wykonania kwietnych dywanów, które zrobione rękoma i wyobraźnią mieszkańców przypominały te wykonane przez profesjonalnych artystów.
Wśród tłumu dało się również słyszeć wiele deklaracji powrotu na tę szczególną uroczystość za rok oraz przywiezienia ze sobą rodziny i znajomych, którzy jeszcze nie miel okazji poznać panującej w Spycimierzu tradycji. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, w następnym roku do dyspozycji pielgrzymów oddane zostanie również Centrum Historyczno – Kulturalne „Spycimierskie Boże Ciało”.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.