Kierunek Bruksela
Już 25 maja zadecydujemy kto z regionu łódzkiego zostanie wybrany do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wśród kandydatów z powiatu łęczyckiego zainteresowanych sprawowaniem obowiązków europosła znaleźli się Michał Pacholski, poseł z Łęczycy reprezentujący partię Palikota, Mirosława Kupis-Urbaniak z Grabowa, która jest w partii Gowina a także Małgorzata Gabryelczak z Piątku, przedstawicielka PSL.
29-letni poseł Pacholski w 2011 roku został politykiem Ruchu Palikota, partii, która zmieniła już nazwę na Twój Ruch. Młody polityk, jak widać, ma o wiele większe ambicje niż zasiadanie w gmachu przy Wiejskiej. Decyzję o kandydowaniu tłumaczy chęcią zmiany polityki europejskiej. Zdaniem posła Unia jest teraz w kryzysie a lekarstwem na wyjście z impasu ma być jeszcze większa integracja państw członkowskich europejskiej wspólnoty i otwarcie się na nowe kraje kandydujące do Unii. Poseł podkreśla, że przy zmianach zawsze należy pamiętać o człowieku. – Moja decyzja o starcie w wyborach do Europarlamentu była podyktowana troską o przyszłość Polski i Europy, która w kontekście kryzysu gospodarczego i ostatnich wydarzeń na Ukrainie ma głębokie uzasadnienie. Uważam, że Unia Europejska wyczerpała swoją formułę, jako związek gospodarczo – polityczny demokratycznych państw europejskich i obecnie przechodzi fazę kryzysu wartości, które stały się fundamentem jej powstania. Poszanowanie godności człowieka, wolność, demokracja, równość i solidarność społeczna, to wartości, o których Unia Europejska zapomniała. Obraz dzisiejszej unijnej rzeczywistości to bezrobocie, wykluczenie społeczne i ekonomiczne. Tak dalej być nie może. Uważam, że jako Europarlamentarzysta, reprezentant interesów Polski, będę miał realny wpływ na politykę europejską – mówi poseł.
Polityk z Łęczycy jest na liście Twojego Ruchu na miejscu 10.
Mirosława Kupis-Urbaniak to była radna i przewodnicząca powiatu łęczyckiego. Nauczyciel, dyrektor szkoły, rolnik – te informacje można znaleźć w opisie kandydatki, która na liście Polski Razem Jarosława Gowina jest na 9 miejscu.
– Decyzję o kandydowaniu podjęłam po przemyśleniach i analizie programu wyborczego. Nie ukrywam też, że do utwierdzenia mojego postanowienia przyczyniły się w znacznym stopniu moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe – mówi M. Kupis-Urbaniak. – Myślę, że najważniejszą sprawą dla Polski w tym momencie jest postawienie na rozwój gospodarczy poprzez autentyczne zmiany w prawie dotyczącym małych i średnich przedsiębiorstw. Mam na myśli zmiany w prawie podatkowym, uproszczone procedury zakładania firm, niwelowanie przeszkód administracyjnych
Małgorzata Gabryelczak, rolnik z gminy Piątek, zastępca dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Na liście PSL na miejscu 9. Jak podkreśla bardzo ważna i bliska jest dla niej problematyka wsi.
Warto dodać, że każdy europoseł tej kadencji miesięcznie otrzymuje ponad 7600 euro brutto, czyli ponad 31 tysięcy złotych. Okazuje się, że pensja posła pracującego w Parlamencie Europejskim to nie wszystko. Europosłowie otrzymują dzienną dietę, około 300 euro na wyżywienie czy zakwaterowanie. Każdy poseł miesięcznie ma zapewnione jeszcze dodatkowo 4 tysiące euro na prowadzenie biura poselskiego.
(stop)
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.