HomeAktualnościGrabów miastem? Nawet niektórzy mieszkańcy sceptycznie to oceniają

Grabów miastem? Nawet niektórzy mieszkańcy sceptycznie to oceniają

grabów miasto

Procedura złożenia wniosku o nadanie miejscowości praw miejskich przewiduje, oprócz podjęcia uchwały rady gminy, przeprowadzenie konsultacji społecznych. W miejscowości i gminie Grabów władza zapytała mieszkańców o zdanie w sprawie, jak przedstawiają się wyniki?

O wyniki konsultacji społecznych pytamy w urzędzie gminy.

– Wyniki konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy i miejscowości Grabów dotyczące złożenia wniosku o nadanie statusu miasta przedstawiają się następująco: na 4612 mieszkańców gminy w konsultacjach wzięły udział 382 osoby, z czego popierających było 332 osoby, 26 – przeciwnych i 24 – wstrzymujących się.

W miejscowości Grabów na 861 mieszkańców w głosowaniu wzięło udział 45 osób, co stanowi 5,23 % społeczności. Za nadaniem statusu miasta głosowało 38 osób, co stanowi 84,4 % oddanych głosów, 3 osoby były przeciwne, co stanowi 6,67 % i 4 się wstrzymały, co stanowi 8,89 % wszystkich głosów – informuje Martyna Wikaryjczak, pracownik obsługi rady w gminie Grabów.

Zapytaliśmy przeciwników wniosku o zdanie w sprawie nadania miejscowości Grabów statusu miasta. Dlaczego uważają, że to nie jest dobry pomysł.

– Jestem przeciwny, bo żeby aspirować do nazwy miasta to trzeba najpierw posprzątać bałagan po byłej spółdzielni. Ludzie co środa toną w błocie na placu targowym. Część targowiska zrobili bardzo ładnie, ale jeszcze więcej zostało a targi u nas duże i kupcy siłą rzeczy muszą handlować w kałużach. Mało tego, wokół placu trudno nie widzieć „urokliwych ruder”, byłych magazynów spółdzielni. Słyszałem, jak jeden z handlujących komentował, na miasto to trzeba mieć wygląd, ja się z nim zgadzam – słyszymy od mieszkańca Grabowa.

Zwolennicy inicjatywy przywrócenia Grabowowi należnych praw mają inne zdanie.

– Historycznie Grabów był miastem ok. 500 lat, jeżeli inne małe miejscowości występują o nadanie statusu, to uważam, że w tym przypadku tym bardziej jest to słuszne działanie – mówi sołtys z Borucic, Zenon Czekalski.

W wypowiedzi dotyczącej placu targowego wójt Janusz Jagodziński stwierdził:

Zrealizowaliśmy, przy udziale środków zewnętrznych, część placu targowego przed chłodnią. Druga część to zadanie na przyszłość, aczkolwiek planujemy w najbliższym czasie utwardzenie uliczek wewnętrznych na placu, oddzielając je pasem zieleni. Docelowo w tej części Grabowa zakładamy utworzenie centrum sportowo – rekreacyjnego obejmującego stadion, park i część placu targowego.

Nietypowa interwencj
Miliony na zabytki w
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.