HomeAktualnościGmina Łęczyca walczy z powodzią!

Gmina Łęczyca walczy z powodzią!

zalane łąki

Setki hektarów pól i łąk jest zalanych. Rolnicy są załamani. Już teraz wiadomo, że dramatyczna sytuacja wywoła ogromne straty. Władze gminy Łęczyca skierowały do państwowej spółki Wody Polskie wniosek o podjęcie działań. Chodzi głównie o  zminimalizowanie skutków związanych z zalaniem gruntów.

Rolnicy twierdzą, że od  prawie 40 lat nie prowadzono prac naprawczych na Bzurze. Sporządzono jedynie dokumentację projektową na odbudowę koryta rzeki, przy jednoczesnym braku jakichkolwiek działań ze strony Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Jak wskazują mieszkańcy rzeka Bzura jest wypłycona, co skutkuje  jej małą pojemnością uniemożliwiającą zatrzymywanie wód a w konsekwencji zalewanie łąk i pól uprawnych.

Mieszkańcy Kozub, Dobrogostów i Rybitw już szacują straty w plonach roślin łąkowo – pastwiskowych. Problem zalewisk na łąkach nie powstał teraz. Po obfitych opadach deszczu  setki hektarów łąk i pól uprawnych, położonych w dorzeczu rzeki Bzury, znalazło się pod wodą.

Wiktor Balcerzak, sołtys Kozub, mówi o dramatycznej sytuacji.

–  Od dłuższego czasu właściciele zalewanych pól, łąk i pastwisk nie mogą przeprowadzić na tym obszarze żadnych prac rolnych, czego dowodem są chociażby wystające ponad poziom wody bele nie uprzątniętego siana. Większość gospodarzy, prawdopodobnie jak w latach ubiegłych, będzie zmuszona zakupić paszę dla zwierząt. A pamiętajmy, że to nie koniec zimy. Nawet jeśli woda ustąpi, rolnicy i tak będą zmuszeni ponieść niemałe nakłady finansowe, aby przygotować pola pod uprawę roślin. Koniecznością będzie też ponowne posianie szlachetnych odmian traw, ponieważ dotychczasowa roślinność w większości zgniła albo zgnije pod wodą, nie mówiąc już o znacznym obniżeniu wartości pastwiskowej.

Pochodząca z gm. Un
Ciężarówka uderzy
1 COMMENT
  • Raj Ryszard / 7 lutego 2024

    Szanowny Panie sołtysie Kozub , proszę nie zapominać , że przysłowiowy kij ma zawsze dwa końce ! Ja rozumiem , że każdy człowiek chciałby ze swojej działalności mieć radość i jak najwyższe dochody , ale na dochodowość w działalności rolniczej ma wpływ wiele czynników w części od człowieka niezależnych . Pamiętam dokładnie czasy z racji na moje siwe ,tak jak u Pana , włosy, że o odszkodowanie za straty wywołane zjawiskami atmosferycznymi można było tylko pomarzyć i ewentualne pretensje wnosić do Pana Boga. Dziś z kolei za wszystko co powoduje obniżenie plonów rolnik chciałby otrzymać dopłaty , które mu te obniżki plonów zrekompensują. Otóż to moim zdaniem przesada. Każda działalność przynosząca dochody niesie też ze sobą ryzyko. Tak było , jest i będzie !
    Wróćmy więc do spraw zasadniczych , o których w jednostronnym aspekcie Pan wspomina . Bzura wylewa od zawsze. W pradolinie Warszawsko – Berlińskiej , gdzie na odcinku wielu kilometrów jest równo jak na stole nie da się wylewów tej rzeki wyeliminować , ale wylewy niosą ze sobą nie tylko klęski ,także korzyści. Otóż musi Pan wiedzieć , że wylewająca rzeka zostawia po sobie bardzo żyzne osady i użyźnia corocznie Pana łąki. Ja pochodzę z Łęczycy i pamiętam doskonale ,że po wylewach rolnicy zawsze zdążyli zebrać siano z dwóch pokosów. Twierdzi Pan ,że Bzura jest wypłycona i za mało wody nią spływa. Otóż kiedyś na prośby rolników pogłębili koryto tej samej Bzury koło Sochaczewa. Woda spływała znacznie szybciej i obniżył się poziom wód gruntowych na tyle ,że w rok po wypłyceniu przesuszona warstwa górna torfowisk zapaliła się i dwa tygodnie kilkanaście oddziałów Straż Pożarnych próbowało opanować pożar . Bez skutku . Wie Pan jak się udało opanować klęskę ? Zapiętrzono Bzurę poniżej pożaru i zalano bagna wodą !!! Udało się !!! Pożar ugaszono ,ale nie życzę Panu żeby Pana łąki tak wyglądały po akcji gaszenia jak te pod Sochaczewem. Z pogłębianiem rzeki radzę uważać , a bagna to najpiękniejsze i najbardziej bogate przyrodniczo tereny na świecie ! Niech się Pan i trochę cieszy tym ,że takich terenów pozostało już NA ŚWIECIE tylko 3%. Niedługo będą dopłaty za posiadanie bagien . Pozdrawiam Pana serdecznie i polecam obejrzeć film „Bagna są dobre” w internecie !