HomeAktualnościDramat nad zalewem! Urząd reaguje… ale czy to coś da?

Dramat nad zalewem! Urząd reaguje… ale czy to coś da?

dramat nad zalewem

Jak informuje urząd miasta w Łęczycy, z 8 łabędzi które mieszkały nad zalewem, został tylko jeden. O podtrutych i padłych łabędziach pisaliśmy już w Reporterze. Sekcja wykazała, że w żołądkach łabędzi znaleziono chleb, który jest ciężkostrawny dla ptaków i w ostateczności prowadzi do ich zgonu.

Po tej przykrej informacji, urząd miasta zdecydował się przygotować plakaty informacyjne, czym można, a czym nie można dokarmiać ptaków. W okolicach łęczyckich zalewów takich plakatów jest kilka – można powiedzieć, że wręcz na każdym kroku. Im więcej osób będzie świadomych, że dokarmianie ptaków chlebem je zabija tym więcej ich przeżyje.

Plakaty spotkały się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców.

– No niestety ja osobiście nie miałam pojęcia, że chleb szkodzi łabędziom. Kiedyś nawet z moim dzieckiem dokarmialiśmy je z mostku, zresztą robi tak bardzo wiele osób. Dla dzieci to frajda, a my dorośli myślimy, że robimy dobrze – mówi mieszkanka Łęczycy.

– Może ludzie się wreszcie czegoś nauczą – zauważa jeden z wędkarzy. – Przecież od dawna wiadomo, że i łabędziom i kaczkom chleb nie wychodzi na zdrowie.

Czym można dokarmiać ptaki? Ziarnem zbóż, słonecznikiem, gotowanymi warzywami, kaszą, płatkami owsianymi, otrębami. Pamiętajmy, aby nie wrzucać pokarmu do wody, ale na brzeg. Ptaki sobie poradzą.

Chleb jest szkodliwy dla ptaków, ponieważ w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy prowadząc do biegunek, a także choroby zwanej kwaśnicą żołądka. Sól zawarta w chlebie zaburza gospodarkę wodną organizmu, co może prowadzić od śmierci ptaka. Zeschnięte i spleśniałe pieczywo może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci.

W Ozorkowie ruszył
Warto przyjechać do
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.