Domagają się remontu!
W Ozorkowie, przy ul. Listopadowej, lokatorzy domagają się rozpoczęcia remontu kamienicy. Twierdzą, że ich cierpliwość już się skończyła. – Płacimy regularnie czynsz i chcemy być traktowani po partnersku – usłyszeliśmy.
Przedwojenna kamienica rzeczywiście wymaga remontu. W wielu miejscach fragmenty elewacji się sypią. Drewniane okna aż strach ruszyć, żeby nie wypadły. Do tego odrapane klatki schodowe.
Determinacja lokatorów budynku jest ogromna. Świadczy o tym chociażby fakt, że w spotkaniu z naszym reporterem wzięła znaczna część lokatorów tej nieruchomości.
– Chcemy, aby w gazecie ukazały się nasze nazwiska. Niektórych nie ma w kamienicy, bo pracują. Ale wszyscy lokatorzy z niecierpliwością czekają na remont i mają nadzieję, że burmistrz podejmie w tej sprawie dobrą dla nas decyzję – powiedzieli nam mieszkańcy.
Z reporterem rozmawiali: Irena Raczkowska, Halina Banasiak, Renata Cieślak, Katarzyna Napieralska, Iwona Dudzińska, Grzegorz Cieplik, Anna Cieplik, Edyta Walczak – Leśniewska, Martyna Morytko, Grażyna Kmieć.
Lokatorzy wysłali już wcześniej wiele pism do urzędu z prośbą o remont kamienicy. Na początku tego roku burmistrz odpisał mieszkańcom, że została już wykonana dokumentacja techniczna potrzebna do zrealizowania termomodernizacji budynku. Ponadto podpisana została umowa z Polską Spółką Gazownictwa o przyłączenie do sieci gazowej.
– Minęło już kilka miesięcy i nie mamy żadnej odpowiedzi z magistratu w sprawie terminu rozpoczęcia prac – mówią lokatorzy. – Jeśli nie ma pieniędzy na całość, to niech chociaż ruszą z małymi pracami. Można zacząć od odnowienia klatek schodowych, załatania dziur w elewacji, wymiany okien. Wielkimi krokami zbliża się sezon jesienno – zimowy, który w tej kamienicy nie należy do przyjemnych. Stare piece kaflowe nie dogrzewają mieszkań, nieszczelne okna i niedocieplone ściany dopełniają obraz trudnego mieszkania w tym budynku.
Urząd miasta informuje, że w pierwszej kolejności został opracowany audyt energetyczny budynku, w którym dokonano oceny i wyboru optymalnego wariantu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego po to, żeby uzyskać najlepszy efekt ekologiczny.
– Niniejszy audyt określił niezbędne i konieczne roboty budowlane takie jak: wykonanie ocieplenia stropu poddasza, wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych oraz wymiana okien i drzwi zewnętrznych. Jednocześnie wykonana zostanie modernizacja systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz instalacji grzewczej w oparciu o nowo wybudowaną instalację gazową.
W następnym etapie urząd zlecił wykonanie kompleksowej dokumentacji budowlanej – projektów budowlanych w branżach architektonicznej, konstrukcyjnej i instalacyjnej. Tak wykonana dokumentacja został złożona wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę do starosty zgierskiego. W 2020 roku starosta zgierski wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę. We wrześniu br. urząd złoży do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o udzielenie dofinansowania (pożyczka, dotacja) do planowanej termomodernizacji budynku w Ozorkowie przy ulicy Listopadowej 39. Nie wiadomo w chwili obecnej, jak długo będzie trwało rozpatrywanie wniosku. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia i podpisaniu stosowanej umowy, zostanie rozpisany przetarg nieograniczony w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych w celu dokonania wyboru wykonawcy. W mojej ocenie i przy założeniu spełnienia wszystkich wymienionych wyżej przesłanek realne rozpoczęcie robót to drugie półrocze 2021 roku – mówi Marian Wasiela, naczelnik wydział gospodarowania majątkiem komunalnym.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.