Dlaczego warto pić sok z cytryny? O tych właściwościach cytryn nie mieliście pojęcia
Na pewno słyszałeś o tym, że picie soku z cytryny ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Czy naprawdę tak to działa i czy warto pić go codziennie? Dowiedz się, jakie właściwości ma sok z cytryny i jak go pić, by był najbardziej wartościowy.
Właściwości cytryny
Cytryny to doskonałe źródło witaminy C. Ale nie tylko dlatego powinniśmy zwiększyć ich udział w naszej codziennej diecie. W ich soku znajduje się mnóstwo witaminy E, tych z grupy B a także mikroelementów: potasu, magnezu, sodu, żelaza i beta-karotenu. Znajduje się w nich rutyna, a także bioflawonoidy. Właściwości cytryny są więc nie do przecenienia. Na dodatek ten niezwykły owoc jest dość smaczny. Oczywiście, kwaśny smak nie każdemu pasuje, ale odrobinka soku może zostać dodana do każdego posiłku i tylko wzmacnia jego walory smakowe. Jeśli jednak chcesz poczuć efekt działania cytryny na sobie, musisz jeść jej znacznie więcej. Dobrym rozwiązaniem jest właśnie picie soku – to najprostszy sposób na przemycenie go w codziennym menu.
Picie soku z cytryny na czczo
Szklanka wody codziennie rano – dietetycy uważają, że to jeden z tych nawyków, które powinniśmy wprowadzić w swoje życie. A jeśli jeszcze dodasz do tego sok z połówki cytryny, od razu zauważysz, że poczujesz się lepiej. Picie soku z cytryny na czczo ma bardzo wiele sensu.
Po pierwsze dowiedziono, że woda z cytryną lepiej nawadnia organizm. Poza tym taki napój jest dobrą strategią dla osób odchudzających się – woda wypita przed śniadaniem zmniejsza łaknienie. Warto od niej zacząć dzień, to pierwszy krok do tego, by pić więcej napojów i lepiej się nawadniać. Ma działanie energetyzujące, więc sprawdzi się, jeśli chcesz odstawić codzienną, poranną kawę. Sok z cytryny może oczywiście podbić jej smak, a na dodatek dobrze wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak dokładnie działa?
Właściwości oczyszczające soku z cytryny
Co robi woda z cytryną w organizmie i dlaczego warto ją pić? Dowiedziono, że sok z cytryny ma właściwości oczyszczające cały organizm. I to na wielu polach. Należy tylko pić go regularnie, najlepiej codziennie rano. Kwaśny sok cytrynowy pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych toksyn. I to nie tylko dlatego, że je wytrąca, lecz także przyspiesza i ułatwia ich wydalanie, na przykład poprzez poprawę przemiany materii.
Sok z cytryny przyspiesza także produkcję moczu, a to znów ułatwia wypłukiwanie toksyn czy zbędnych produktów przemiany materii. Podobno wystarczy pić go raz dziennie na czczo, by zaobserwować ten efekt – oczyszczenie organizmu będzie widoczne w lepszej kondycji cery, paznokci i ogólnie lepszym samopoczuciu. Początkowo możesz jednak czuć się gorzej – to zupełnie normalny efekt, skutek uboczny usuwania toksyn.
Sok z cytryny – jak pić
Jak działa woda z cytryną w organizmie i dlaczego warto ją pić? Szklanka z soku z cytryny jest raczej trudna do przełknięcia. Kwaśny sok cytrynowy należy rozcieńczyć wodą, możesz dodać do niego także miodu – nie tylko dla smaku, lecz także ze względu na przeciwbakteryjne i wzmacniające działanie. W zasadzie wystarczy, że wypijesz szklankę takiego specyfiku dziennie. Od ciebie to jednak zależy, czy będzie to rano, czy później.
Jak przygotować wodę z sokiem z cytryny? Najlepiej byłoby pić sok przygotowany na bieżąco. Liczy się, że jeśli sok owocowy stoi dłużej niż 4 godziny, zaczyna tracić swoje właściwości. Wcześniej, na przykład wieczorem, możesz przygotować sobie wodę z miodem lub samą wodę, jednak sok dodaj na świeżo i wypij od razu. Jeśli nie lubisz smaku wody z cytryną, możesz trochę pokombinować. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotować napój o innym smaku. Jeśli chcesz schudnąć i zadbać o siebie, to cukier może nie jest najlepszą opcją, ale możesz dodać do wody na przykład listki mięty czy pietruszki, kawałek imbiru, plaster pomarańczy. Mały drobiazg urozmaici smak wody, a ty stopniowo będziesz się do tego przekonywać i picie wody z cytryną wejdzie ci po prostu w nawyk.
poradnikzdrowie.pl
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.