HomeAktualnościChcą dobrze, robią źle. Młody łabędź podtruty… chlebem

Chcą dobrze, robią źle. Młody łabędź podtruty… chlebem

zatruty łabędź

Na młodego łabędzia, który wyraźnie odstawał zachowaniem od w pełni zdrowego ptaka zwrócili uwagę mieszkańcy. Był ospały i chował się w zaroślach łęczyckiego zalewu. Na szczęście pomoc przyszła w porę. Jak stwierdził weterynarz, ptak jest zatruty i to przez dokarmianie go chlebem, co robi wielu mieszkańców.

Ludzie chcą dobrze. Nie ma dnia, żeby na mostku pomiędzy zalewami nie było kogoś, kto rzuca kaczkom i łabędziom chleb. Mieszkańcy myślą, że pomagają ptakom dając im jedzenie, w rzeczywistości powodują u nich ciężką chorobę żołądka. Młody łabędź z Łęczycy trafił do weterynarza, który stwierdził zatrucie.

– Na widok ospałego, młodego łabędzia zareagowali mieszkańcy. Za drugim razem udało nam się wyciągnąć go z zalewu i zawieźć do weterynarza. Jak usłyszeliśmy, łabędź był podtruty, najprawdopodobniej chlebem, którego łabędzie jeść nie mogą – mówi Tomasz Olczyk, komendant straży miejskiej w Łęczycy. – Chciałbym zaapelować do mieszkańców, żeby nie dokarmiać łabędzi, a tym bardziej nie chlebem, bo on im szkodzi.

Problem z dokarmianiem łabędzi chlebem jest bardzo powszechny. Ludzie nie zawsze wiedzą, że szkodzą żołądkom pięknych ptaków. Pięć lat temu, ktoś z mieszkańców właśnie nad łęczyckim zalewem przymocował kartkę informacyjną, że chleb szkodzi, zwłaszcza młodym ptakom. „Mamo, tato, przechodniu. Nie karm łabędzi chlebem. Co roku ginie z miotu większość małych, czasem wszystkie. Matka odpędza młode, zjada za nie, ale nie zawsze zdąży. Chleb rozsadza im żołądki. Umierają w męczarniach!” – brzmiał wówczas zamieszczony na kartce napis.

Rzeczywiście nie należy dokarmiać łabędzi chlebem. Spożywany przez długi okres wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do znacznego osłabienia ptaków. Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek, a także bardzo poważnej choroby – kwaśnicy żołądka. Chleb zawiera ponadto sól, a ta zaburza gospodarkę wodną organizmu, co może prowadzić do śmierci nie tylko młodych ptaków, ale też dorosłych. Ponieważ łabędź jest roślinożercą, można mu podawać wyłącznie pokarm roślinny. Może warto byłoby takie tabliczki zamontować na stałe.

UDOSTĘPNIJ:
Obawa na Waliszewie.
Tragiczny wypadek po
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.