HomeAktualności z regionuPowiat łęczyckiByły więzień pisze do rady powiatu łęczyckiego

Były więzień pisze do rady powiatu łęczyckiego

zakład karny

Odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, były więzień Łęczycy zaproponował najpierw Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu a później, radzie powiatu łęczyckiego, aby w byłym zakładzie karnym utworzyć muzeum upamiętniające martyrologię polskich działaczy niepodległościowych oraz opis historyczny za co skazywano Polaków na wieloletnie więzienie.

W liście przesłanym do starostwa powiatowego w Łęczycy były więzień opisał okoliczności swojego zatrzymania oraz warunki panujące w łęczyckim zakładzie karnym.

„Osobiście jestem byłym więźniem Łęczycy. Zaaresztowano mnie dn. 20.03.1985 r. za kolportaż nielegalnych pism. Dn. 17 maja Sąd Rejonowy w Rzeszowie skazał mnie na 1 rok pozbawienia wolności a Sąd Wojewódzki w Rzeszowie na sprawie rewizyjnej to potwierdził. Skazano mnie z pomówienia współoskarżonego. 5 czerwca 1985 r. przewieziono mnie i dwóch innych skazanych, obaj z Rzeszowa, z Solidarności Walczącej do więzienia w Łęczycy. (…) Około 3 tygodni byliśmy razem osadzeni na parterze na lewo od wejścia w dużej celi. Było zimno pomimo czerwca. Po paru dniach na ścianach pojawiły się duże płaty wilgoci. Z końcem czerwca przeniesiona nas wyżej. Było trochę cieplej. Należy wspomnieć, że miałem 24 lata. Wyprowadzano nas na spacerniak o szerokości 1,5m, 30 minut dziennie, chodziliśmy w tunelu z drutu. (…) Męczono tam dużą liczbę Polaków walczących o Niepodległość” – czytamy w liście przesłanym do starostwa w Łęczycy.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odpowiedziało wnioskodawcy, że w pierwszej kolejności powinien zainteresować swoją inicjatywą włodarzy powiatu, gdyż to powiat decyduje o przeznaczeniu budynku byłego zakładu karnego w Łęczycy. Jeśli władze samorządowe zdecydowałyby się na utworzenie nowego muzeum, możliwe będzie aplikowanie do programów dotacyjnych ministerstwa.

Radni powiatu łęczyckiego otrzymali do zapoznania się kopie pisma byłego więźnia walk o niepodległość Polski. Prawdopodobnie sprawa zostanie poruszona na jednej z najbliższych sesji rady powiatu łęczyckiego.

Choć inicjatywa jest słuszna a historia byłego więźnia wciąga, utworzenie muzeum może nie być prostym zadaniem.

Przypomnijmy, że zabytkowy budynek byłego zakładu karnego już kilka razy wystawiany był na sprzedaż. Żadne wiążące deklaracje jednak nie zapadły a budynek wciąż jest własnością Skarbu Państwa.

TAGI POSTU:
UDOSTĘPNIJ:
Złodzieje nie nacie
Wójt Daszyny analiz
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.