Była kierownik PCPR oskarżona
Iwona Z., która pełniła funkcję kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie od 2007 roku, została oskarżona przez Prokuraturę Rejonową w Łowiczu o niedopełnienie obowiązków w związku z nieprawidłowościami w kierowaniu dzieci do dwóch rodzin zastępczych oraz w nadzorze nad ich funkcjonowaniem. Była kierowniczka może trafić do więzienia nawet na 3 lata.
Śledztwem łowickiej prokuratury objęte zostało sprawowanie kontroli nad rodzinami zastępczymi prowadzonymi przez Bożenę i Jana A., oraz przez Elżbietę M. Akt oskarżenia skierowany do Sądu Rejonowego w Łęczycy jest efektem ustaleń poczynionych w toku postępowania.
– Oskarżona pełniła zadania kierownika PCPR począwszy od 12 kwietnia 2007 roku. Do jej kompetencji należało między innymi organizowanie opieki w ramach rodzin zastępczych i nadzór nad ich funkcjonowaniem. Ujawnione nieprawidłowości dotyczyły powierzenia małżonkom Janowi i Bożenie A. pełnienia zadań zawodowej, niespokrewnionej z dzieckiem wielodzietnej rodziny zastępczej, mimo niespełnienia przez nich ustawowych wymogów. Poważne zastrzeżenia budzi także sposób kontrolowania zdolności do dalszego sprawowania przez nich powierzonych funkcji, jak i sytuacji oddanych im pod opiekę dzieci. Samej rodzinie także nie zapewniano dostatecznej pomocy poprzez ustanowienie koordynatora pieczy zastępczej. Powołany on został dopiero półtora roku po wejściu w życie ustawy, która rodziła obowiązek powoływania koordynatorów. Przekraczane były także normy dotyczące liczby przydzielonych jednocześnie wychowanków – informuje Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. – Śledztwem Prokuratury Rejonowej w Łowiczu objęta została także rodzina zastępcza prowadzona przez Elżbietę M. Ujawnione nieprawidłowości dotyczą w szczególności faktu, iż skierowano do niej czworo dzieci, mimo że posiadała ona kwalifikacje do pełnienia funkcji rodziny zastępczej jedynie dla dwójki podopiecznych. Zastrzeżenia budzi także nadzór PCPR w Łęczycy nad tą rodziną zastępczą, a zwłaszcza nad sytuacją skierowanego tam rodzeństwa. Nie był także realizowany nałożony przez sąd obowiązek opracowywania półrocznych sprawozdań dotyczących sytuacji rodziny i udzielanej jej pomocy.
Skandal dotyczący rodziny zastępczej prowadzonej przez Bożenę i Jana A., ujrzał światło dzienne 28 marca 2014 roku, kiedy to dzieci zdecydowały się opowiedzieć o sytuacji w domu pedagogowi szkolnemu. Dzieci mówiły o seksualnym wykorzystywaniu i znęcaniu się. Dopiero wówczas doszło do rozwiązania umowy z rodzicami zastępczymi. Prokuratura w Łęczycy oskarżyła Jana A. o przestępstwa pedofilii i znęcania się nad podopiecznymi, zaś Bożenę A. o znęcanie się nad dziećmi. Z kolei Elżbieta M. została oskarżona o znęcanie się nad podopiecznymi. Przesłuchana w charakterze podejrzanej Iwona Z. nie przyznała się do przedstawionych zarzutów. W jej opinii nie było podstaw do stwierdzenia, że w nadzorowanych przez nią rodzinach dochodziło do nieprawidłowości. Jej zdaniem poważną przeszkodą w sprawowaniu właściwej pieczy były ograniczenia finansowe.
(mr)
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.