Skrzyp polny na zapalenie pęcherza
Dzięki bardzo wysokiej zawartości krzemionki, w dodatku łatwo rozpuszczalnej w wodzie, skrzyp polny jest szeroko znany jako składnik preparatów wzmacniających włosy, skórę i paznokcie; rzadziej kojarzy się nam z zielem stosowanym w schorzeniach dróg moczowych.
Współczesna nauka potwierdziła jednak jego dużą skuteczność w leczeniu infekcji pęcherza moczowego i zapobieganiu kamicy nerkowej. Skrzyp zawiera bowiem wiele bardzo wartościowych substancji – poza krzemionką także flawonoidy, sole potasu, saponiny, kwasy organiczne, fitosterole, karotenoidy, garbniki, witaminę C, związki żywicowe.
Witamina C zakwasza mocz i wraz z krzemionką utrzymuje prawidłowy stan błon śluzowych, także tych, wyściełających pęcherz moczowy. Krzemionka natomiast w połączeniu z potasem i flawonoidami działa moczopędnie – wypłukuje toksyny i szkodliwe drobnoustroje. Przeciwdziała także krystalizacji składników mineralnych w przewodach moczowych. Flawonoidy mają zaś silne właściwości przeciwzapalne.
Skrzyp z apteki
Skrzyp jest składnikiem wielu preparatów ziołowych zalecanych w schorzeniach dolnych dróg moczowych, m.in. mieszanki w postaci herbatek czy past.
W zapaleniu pęcherza pomoże również napar lub odwar z tego ziela.
- 1 łyżkę ziela skrzypu zalej szklanką wrzącej wody i odstaw na 15 minut. Przecedź. Pij taką porcję naparu 3 razy dziennie.
- 2 łyżki ziela zalej 2 szklankami ciepłej wody, doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 15 minut.
Zielone pędy skrzypu, bez dolnej brunatnej części, należy zbierać od czerwca do sierpnia, wyłącznie w pogodne dni. Suszy się je w miejscu dobrze zacienionym i przewiewnym.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.