Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Bez kategorii

Żniwa rozpoczęte. Na razie pogoda dopisuje

żniwa2We wsi Parski rozmawialiśmy z rolnikami, którzy rozpoczęli żniwa. Gospodarze cieszą się z tego, że pola obrodziły. Z niepokojem jednak przyjmują informacje o niskich cenach zbóż w skupach.
Specjaliści prognozują, że w tym roku będziemy mieli do czynienia z nadwyżkami ziarna a to oczywiście będzie miało wpływ na ceny. Już teraz nie są – zdaniem rolników – zadowalające.
– Ceny spadły – mówi Grzegorz Zych, którego zastaliśmy podczas żniw na polu z owsem. – Wiem, że w skupie za tonę owsa płacą niewiele ponad 600 zł. Za żyto jest jeszcze mniej. Oczekiwania rolników związane z cenami zbóż były o wiele większe. Choć z drugiej strony zawsze na początku żniw ceny są niższe.
Obecnie Agencja Rynku Rolnego podała swoją prognozę z końca czerwca. Przedstawiciele ARR oszacowali, że we wrześniu tona pszenicy konsumpcyjnej będzie kosztowała bez VAT 820-860 zł, a w grudniu – 850-910 zł/t. Cena żyta analogicznie może wynieść 610-640 zł/t i 620-660 zł/t. Rolnicy  uważają, że są to dane zawyżone.
Najważniejszym wskaźnikiem dla rolnika są notowania na giełdach towarowych, a tam notowania kontraktów listopadowych pszenicy lecą w dół.
Według informacji płynących z punktów skupu, ceny zbóż będą niższe o około 20-30 proc. w stosunku do ubiegłorocznych. Za tonę pszenicy konsumpcyjnej w tym roku proponuje się około 700 zł, podczas gdy w ubiegłym roku za najlepszą jakościowo pszenicę rolnicy uzyskiwali nawet ponad tysiąc złotych za tonę.
– Żniwa, jak na razie, są udane – mówi G.Zych. – Rolnicy pracują w ciągu dnia po wiele godzin na polu i wykorzystują dobrą pogodę. Mamy nadzieję, że tak korzystna aura będzie nam jeszcze sprzyjać do końca prac.
Przy rozpoczynających się żniwach warto pamiętać o zasadach bezpiecznej pracy na polu. Szczególnie dzieci narażone są w tym okresie na różne wypadki. Nie jest tajemnicą, że często to właśnie dzieci pomagają rodzicom na polu, prowadzą ciągnik lub obsługują inne maszyny rolnicze. Apelujemy do rolników o rozwagę.
(stop)