Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Łęczyca

Zielone światło dla LPR

PietruszkaPrzecięcie wstęgi nastąpiło w środę, tym samym oficjalnie oddano do użytku lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na potrzeby łęczyckiego SOR- u. Budowa lądowiska była konieczna, by zachować Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Jako pierwszy zabrał głos Andrzej Pietruszka, dyrektor łęczyckiego szpitala, który podziękował za pomoc i wsparcie podczas realizacji przedsięwzięcia.
– Muszę powiedzieć, że lądowisko nie powstałoby w tym roku, gdyby nie zaangażowanie pana starosty Wojciecha Zdziarskiego i pana burmistrza Andrzeja Olszewskiego. Chciałem wszystkim bardzo serdecznie podziękować. To naprawdę wzruszająca chwila – podsumował dyrektor Pietruszka.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta, powiatu a nawet województwa łódzkiego. – Nad łęczyckim szpitalem nie tylko będą krążyły helikoptery, ale również legendy. Łęczycki szpital spisuje się doskonale w całym województwie łódzkim i chciałbym powiedzieć, że gdziekolwiek jestem, szpital w Łęczycy przedstawiam jako wzór – usłyszeli zebrani z ust Pawła Bejdy, wicewojewody łódzkiego. – Gdy patrzę na ten szpital, na jego wielkość, to muszę powiedzieć, że pasuje do miana szpitala wojewódzkiego.
Na płycie nie mogło zabraknąć duchownego – ojciec Leszek Walkiewicz, gwardian klasztoru OO. Bernardynów poświęcił lądowisko.
Realizacja zadania trwała od sierpnia. W pierwotnych założeniach inwestycja miała być częściowo wsparta przez środki unijne. Mimo że łęczycki szpital pozytywnie przeszedł procedurę formalno – prawną oraz merytoryczną, nie otrzymał zaplecza finansowego na wykonanie projektu. Ostatecznie budowa lądowiska za blisko pół miliona złotych została zrealizowana ze środków własnych łęczyckiego ZOZ-u.
(MR)