Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Zdrowie i Uroda

Wiosenne oczyszczanie organizmu – na czym polega i kiedy je wykonać? Domowe sposoby na detoksykację

Oczyszczanie organizmu najczęściej kojarzy się nam z restrykcyjnymi dietami i preparatami oczyszczającymi, które mają za zadanie usunąć toksyny z naszego organizmu. Nie wiele osób wie, że nasze ciało, samo przeprowadza proces detoksykacji. Jednak w wyniku spożywania przetworzonej żywności, leków, alkoholu, w połączeniu z ciężkim stresem psychicznym i fizycznym, może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla naturalnego mechanizmu detoksykacji naszego organizmu. W tym przypadku musimy trochę przyspieszyć proces detoksykacji. W jaki sposób przeprowadzić proces oczyszczania organizmu?

Oczyszczanie organizmu – właściwa ilość snu

Chcąc oczyścić organizm z toksyn w pierwszej kolejności powinno się zadbać o odpowiednią ilość snu. Zapewnienie sobie optymalnej ilości snu jest jednym z najlepszych sposobów na oczyszczenie organizmu i zresetowanie. Sen jest powiązany z utratą wagi, obniżeniem poziomu kortyzolu i stresu oraz poprawą ogólnego stanu zdrowia.

Oczyszczanie organizmu – ograniczenie alkoholu

Jeżeli chcesz oczyścić organizm z toksyn, ogranicz spożywanie alkoholu. Ponad 90% alkoholu jest metabolizowane w wątrobie. Enzymy wątrobowe metabolizują alkohol do aldehydu octowego, znanej substancji rakotwórczej. Uznając aldehyd octowy jako toksynę, wątroba przekształca go w nieszkodliwą substancję zwaną octanem, która jest później usuwana z organizmu.

Oczyszczanie organizmu – picie wody

Oczyszczanie organizmu nie może odbyć się bez spożywania dużej ilości wody. Woda wpływa na prawidłową pracę układu pokarmowego, a nawet ją przyśpiesza. Przyczynia się do efektywnego wchłaniania substancji odżywczych i pomaga wypłukać toksyny z organizmu, a tym samym odgrywa istotną rolę w naturalnym oczyszczaniu organizmu.

Możemy traktować wodę jako środek transportu szkodliwych odpadów, które należy usunąć z organizmu. Ponieważ jest to niezbędne do uwalniania toksyn podczas oddychania, pocenia się lub oddawania moczu, pozostawanie nawodnionym jest jednym z najlepszych sposobów na naturalne oczyszczenie organizmu.

Oczyszczanie organizmu – diety oczyszczające

Jedną z form oczyszczania organizmu jest stosowanie diety oczyszczającej. Istnieje wiele rodzajów diet oczyszczających, od różnorodnych głodówek po diety eliminacyjne.

Większość diet oczyszczających obejmuje co najmniej jeden z następujących aspektów:

  1. głodówkę przez 1 – 3 dni,
  2. picie świeżych soków owocowych i warzywnych, koktajli, wody i zielonej herbaty,
  3. eliminacja pokarmów bogatych w metale ciężkie, zanieczyszczenia i alergeny,
  4. przyjmowanie suplementów lub stosowanie ziół,
  5. unikanie wszystkich alergizujących pokarmów, a następnie powolne ich ponowne wprowadzanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.