Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

W Łęczycy punkt szczepień jest już gotowy. Czy szczepionki dojadą?

Masowy punkt szczepień typu drive thru przy ulicy Mickiewicza w Łęczycy jest gotowy. Teoretycznie od dziś (poniedziałek) mogłyby ruszyć szczepienia mieszkańców, jednak w piątek wciąż nie było informacji o planowanej dostawie szczepionek.

Masowy punkt szczepień typu drive thru w powiecie łęczyckim zorganizowano na terenie parkingu za siedzibą sanepidu w Łęczycy przy ulicy Mickiewicza. Jak mówi starosta łęczycki, Janusz Mielczarek, dzięki zaangażowaniu wielu pracowników punkt utworzono w ciągu jednego tygodnia.

– Obecnie łęczycki driver thru spełnia wszystkie kryteria określone przez NFZ, co zostało potwierdzone uzyskaniem certyfikatu na prowadzenie szczepień masowych – informuje starosta.

W ubiegły piątek przekazano punkt do użytku. Obecny na miejscu był m.in. dyrektor ZOZ, Krzysztof Kołodziejski.

– Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia szczepień zgodnie z planowanym terminem 26 kwietnia (poniedziałek) – mówił dyrektor ZOZ. – Sęk jednak w tym, że do tej pory nie mamy potwierdzenia o dostawie szczepionki a zgodnie z dotychczasową praktyką informację o dostawie otrzymywaliśmy zwykle z tygodniowym wyprzedzeniem. W założeniach planowaliśmy ok. 200 szczepień dziennie.

Kto może zgłosić się do punktu masowego szczepienia?

– W punkcie drive thru mogą być szczepione osoby aktualnie objęte programem szczepień wg. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, co oznacza, że są to osoby z wystawionymi skierowaniami. Każdego dnia otwierane są zapisy dla kolejnych roczników i te osoby mogą się zapisywać na szczepienie m.in. do punktów drive thru. Zapisy na szczepienia w punktach drive thru mogą odbywać poprzez: kontakt z punktem szczepień, infolinię pod numerem 989, Internetowe Konto Pacjenta, rejestrację na miejscu w punkcie DT – dodaje K. Kołodziejski.

Dodatkową zaletą łęczyckiego punktu przy ulicy Mickiewicza jest duża przestrzeń. Pacjent wjeżdża główną bramą, skąd zostaje skierowany przez pracownika obsługi na parking w celu wypełnienia ankiety. Następnie, po pozytywnej weryfikacji wjeżdża od tyłu do hali, gdzie pracownik uprawniony przeprowadza wywiad i dopiero wówczas pacjent, nie opuszczając samochodu otrzymuje zastrzyk przez otwartą szybę. Po opuszczeniu hali do szczepień, pacjent kieruje się na wydzielony parking, gdzie czeka 15 minut. Jeśli nic się nie dzieje z jego zdrowiem, opuszcza miejsce szczepień.

– Gdyby jednak pacjent poczuł się źle, zgodnie z kryteriami NFZ, jest przygotowany namiot medyczny z łóżkiem i niezbędnym sprzętem – uzupełnia K. Kołodziejski.

Całą procedurę szczepień w punkcie będzie obsługiwało 6 osób.

– Zapraszam wszystkich chętnych mieszkańców powiatu do skorzystania z usług punktu drive thru. Szczepienie przebiega sprawnie, w całkowitym reżimie sanitarnym – uzupełnia włodarz powiatu łęczyckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.