Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

W Łęczycy chcą odwołania radnych miejskich. Ostra riposta burmistrza…

Członkowie klubu radnych „Łęczyca jest najważniejsza” wnieśli petycję do burmistrza, w której domagają się odwołania z jej składu radnych miejskich. Apel członków klubu spotkał się nie tylko z odmową, ale także z ostrą odpowiedzią włodarza miasta.

W petycji do burmistrza Pawła Kuleszy samorządowcy podnoszą, że w związku z licznymi uwagami i niezadowoleniem mieszkańców Łęczycy z faktu, że niektórzy radni miejscy, oprócz diety miesięcznej za pełnienie funkcji radnego otrzymują też wynagrodzenie za pracę w komisji alkoholowej, wnoszą o ich odwołanie ze składu komisji. W dalszej części petycji twierdzą, iż są zgodni z opinią mieszkańców, którzy oceniają tę sytuację jako nieetyczną.

– Wobec tego zaapelowaliśmy do burmistrza o zmianę zarządzenia w sprawie powołania członków do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ten sposób, żeby odwołać ze składu osoby będące radnymi rady miejskiej – mówi przewodnicząca klubu Agata Szkop. – Naszym zdaniem członkami tej komisji powinny być osoby posiadające kwalifikacje z zakresu psychologii, psychoterapii uzależnień lub też członkowie zespołu interdyscyplinarnego w Łęczycy działającego na rzecz przeciwdziałania patologiom oraz pracownicy MOPS-u.

– Na trzech radnych będących w składzie komisji alkoholowej tylko jeden, Krzysztof Razik jest specjalistą z zakresu zwalczania uzależnień i patologii społecznej – wtrąca radny Karol Zieliński.

Odpowiedź burmistrza na pismo radnych, samorządowcom się nie spodobała.

– Argumenty wymienione przez burmistrza w przedmiotowym piśmie są jasne, aczkolwiek ocenianie naszej inicjatywy jako żenującej, krzywdzącej i niesprawiedliwej budzi w nas zrozumiałe rozgoryczenie. Jesteśmy radnymi, bo taka była decyzja mieszkańców i w naszej ocenie to z ich zdaniem powinniśmy się liczyć – komentuje radna Zofia Wodzyńska – Tymczasem oprócz spraw oczywistych takich jak to, że ustawodawca nie określił pod kątem formalnoprawnym, kto może być członkiem komisji, burmistrz stwierdził, że niedostatecznie zapoznaliśmy się ze składem Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łęczycy, a zwłaszcza z doświadczeniem zawodowym i społecznym jej członków. Z taką opinią też się nie zgadzamy.

O to, ile wynosi wynagrodzenie za udział w pracach komisji pytamy w urzędzie miejskim.

urząd w łęczycy

– Dieta członka komisji wynosi 180 zł brutto za udział w posiedzeniu komisji, natomiast dieta przewodniczącego wynosi 211 zł brutto za udział w posiedzeniu – informuje Mateusz Kucharski z wydziału promocji urzędu miejskiego.

W skład komisji alkoholowej wchodzą: Tomasz Baranowski, Wojciech Domagała, Jan Ficek, Lidia Keller, Amadeusz Kościelski, Mirosława Krajewska, Krzysztof Razik, Agnieszka Staniszewska, Agnieszka Tuszyńska, Alicja Zawadzka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.