Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Powiat łęczycki Łęczyca

W DPS-ach brakuje pielęgniarek

Jak mówi Janusz Mielczarek, starosta powiatu łęczyckiego, coraz bardziej zauważalny jest brak średniego personelu medycznego. Brakuje głównie pielęgniarek a najgorzej jest w funkcjonujących na terenie powiatu łęczyckiego Domach Pomocy Społecznej.

– Sytuacja związana z brakiem pielęgniarek znacznie się pogorszyła poprzez wprowadzenie zakazu wykonywania pracy równocześnie w dwóch placówkach medycznych. Jakkolwiek nie byłaby to słuszna decyzja, zapobiegająca możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa, to przepis ten jeszcze bardziej pogłębił istniejący na rynku pracy deficyt średniego personelu medycznego – mówi J. Mielczarek, starosta powiatu. – Największym w tej chwili problemem jest faktycznie niedobór kadry pielęgniarskiej, szczególnie w domach pomocy społecznej. Problemu tego nie można do końca rozwiązać np. poprzez skorzystanie z pomocy sióstr zakonnych czy wolontariuszy, ponieważ te osoby, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mogą podawać leków podopiecznym.

Według dzisiejszego raportu, do chwili obecnej w powiecie łęczyckim nie ma kolejnych zakażeń koronawirusem. Dwóch mieszkańców, którzy przebywali w szpitalu w Zgierzu, w testach uzyskało wynik negatywny. W kwarantannie domowej obecnie przebywa 85 osób, 1 osoba jest w izolacji oraz 8 osób przebywa pod nadzorem sanepidu.