HomeAktualności z regionuUniejów – Grindavik: zabieramy się za klimat

Uniejów – Grindavik: zabieramy się za klimat

zmieniamy klimat

Gmina Uniejów wraz z partnerską gminą Grindavik z Islandii podjęły współpracę, której efektem będzie realizacja międzynarodowego projektu pn. „Uniejów – Grindavik: zabieramy się za klimat”. Kolejne wyzwanie, postawione przed pracownikami oświaty, zostało właśnie zwieńczone złożeniem wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o wsparcie proekologicznej inicjatywy.

– Tym razem zabraliśmy się za klimat – dosłownie i nieco w przenośni. Wspólnie z partnerem z Islandii – gminą Grindavik, Uniejów podejmie wyzwanie walki ze skutkami zmian klimatu – wyjaśnia Agnieszka Bednarkiewicz, główny specjalista d/s księgowości i oświaty w Urzędzie Miasta w Uniejowie. – Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu pn. Uniejów – Gríndavik: zabieramy się za klimat” na kwotę ponad 2 milionów złotych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu: Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków. Skutki zmian środowiskowych odczuwamy na co dzień. W środkowej Polsce, gdzie leży Uniejów, bardzo dotkliwa jest susza, będąca następstwem globalnego ocieplenia. Zamierzamy pokazać, że nie jesteśmy bezradni wobec narastającego zagrożenia ze strony zmian klimatu. Postanowiliśmy poważnie zabrać się za klimat i to nie tylko my dorośli, lecz także dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie. W tym celu opracowaliśmy projekt, za pomocą którego chcemy pokazać, co możemy zrobić, by pomimo suszy dobrze nam się tutaj żyło. Mamy zamiar również walczyć o to, aby problem niedostatku wody się nie pogłębiał.

W szkole zaprojektowana została nowoczesna i świetnie wyposażona pracownia klimatyczna, w której uczniowie na ekranach komputerów i pod mikroskopami będą mogli obserwować i analizować informacje na temat klimatu, przyrody, odnawialnych źródeł energii.

– Na terenie otaczającym szkołę zaprojektowaliśmy duży ogród ze specjalnymi nasadzeniami roślin, które nie wymagają dużych ilości wody. Znajdą się w nim urządzenia zbierające i efektywnie wykorzystujące wodę deszczową do nawadniania ogrodu. Uczniowie będą mogli tutaj odpoczywać w czasie przerw, ogród będzie również otwarty dla mieszkańców i turystów – słyszymy od A. Bednarkiewicz.

Przy szkole powstaną także: ścieżka edukacyjna, tężnia solankowa i altana z zielonym dachem. Spacer ścieżką edukacyjną będzie dla jej użytkowników cenną lekcją pokazującą, jak utworzyć piękny, zielony teren, pełen kwitnących roślin, który nie wymaga zużycia ogromnych ilości wody do jego utrzymania.

Partnerem w realizacji tego międzynarodowego projektu jest gmina Gríndavik z Islandii, z którą Uniejów od niedawna blisko współpracuje.

– Oni też zmagają się problemami skutków zmian klimatycznych. Tam topnieją lodowce i podnosi się poziom morza. Postanowiliśmy więc wspólnie, razem z uczniami naszych szkół coś z tym zrobić. W projekcie po stronie polskiej weźmie udział 300 uczniów Szkoły Podstawowej w Uniejowie w różnym wieku. Współpraca zakłada przeprowadzenie trzech wizyt studyjnych, w tym dwie odbędą się w Uniejowie, a jedna w Grindavik. Uczniowie będą przygotowywać się do udziału w konferencjach podczas dodatkowych zajęć lekcyjnych, tak zwanych zajęć klimatycznych. Na podstawie wiedzy, którą tam zdobędą będą dzielić się z rówieśnikami w Islandii swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Podsumowując: wspólnie zabieramy się za klimat!- dodaje główny specjalista d/s księgowości i oświaty w Urzędzie Miasta w Uniejowie.

UDOSTĘPNIJ:
Piraci drogowi na ł
Czynsz w górę o 60
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.