HomeCiekawostkiToaleta dla krów?!

Toaleta dla krów?!

toaleta dla krów

Zaczęło się wprawdzie od żartu, ale sprawa jest poważna. Naukowcy z Nowej Zelandii i Niemiec nauczyli krowy korzystania z toalet. Może to pomóc w ochronie klimatu.

W ramach programu badawczego mającego na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, naukowcy nauczyli krowy oddawać mocz w wyznaczonym miejscu.

Możliwość zbierania moczu może znacznie zmniejszyć wpływ hodowli bydła na środowisko – wyjaśnia zespół nowozelandzkich i niemieckich naukowców w artykule opublikowanym w fachowym periodyku „Current Biology”.

„Szaleni naukowcy”

Naukowcy wytrenowali 16 cieląt do oddawania moczu w kojcu latrynowym, nagradzając je za to paszą. Wyniki były porównywalne z tym, czego można oczekiwać od trzyletniego dziecka – wyjaśniają badacze.

Właściwie pomysł szkolenia krów, aby gromadzić ich mocz, narodził się z żartu – mówi behawiorysta zwierząt Lindsay Matthews. – Ludzie reagują na to: „szaleni naukowcy”, ale to ma sens – mówi.

W końcu wydalanie moczu przez krowy jest problematyczne z dwóch powodów: uwalniają one gaz cieplarniany – podtlenek azotu (powszechnie znany jako gaz rozweselający) i zawierają duże ilości azotanu, które odkładają się w glebie i wodzie. – Jeśli wychwycimy 10 lub 20 procent moczu, moglibyśmy znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i wymywanie azotu – mówi Douglas Elliffe z Uniwersytetu w Auckland. Zebrany mocz byłby następnie poddawany obróbce.

Wyzwaniem duże stada

Jak zaznacza Elliffe, wyniki badań pokazują, że trening toaletowy krów jest w zasadzie możliwy. Wyzwaniem jest teraz rozszerzenie tej koncepcji na szkolenie dużych stad i dostosowanie jej do środowisk, takich jak Nowa Zelandia, gdzie zwierzęta spędzają większość czasu na zewnątrz, a nie w pomieszczeniach zamkniętych.

W Nowej Zelandii połowa emisji gazów cieplarnianych (głównie w postaci metanu i podtlenku azotu) pochodzi z rolnictwa. Dlatego od lat prowadzone są intensywne badania w celu znalezienia możliwych rozwiązań. Inne projekty obejmują hodowlę zwierząt gospodarskich o niskiej emisji metanu, stosowanie alternatywnych pasz, a nawet szczepienie zwierząt, aby wytwarzały mniej szkodliwych gazów.

(AFP/dom)

UDOSTĘPNIJ:
Uśmiechnij się
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.