Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Grabów Powiat łęczycki Warto przeczytać

Symboliczne Święto Palanta w Grabowie

Tegoroczne obchody Dnia Palanta w Grabowie ograniczono do mszy w kościele parafialnym oraz symbolicznego przekazania kluczy do bram miasta na placu przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Trwająca od ponad roku pandemia w bardzo radykalny sposób zmienia obraz życia społeczeństwa, o czym świadczy fakt, że już kolejny rok we wtorek po świętach Wielkiej Nocy nie ma w Grabowie tradycyjnego, kolorowego pochodu członków Klubu Palanta i towarzyszących im mieszkańców oraz gości. W miejsce tych uroczystości odbyła się msza święta w grabowskim kościele, po której wójt gminy Grabów Janusz Jagodziński w towarzystwie przewodniczącego Rady Gminy Józefa Drozdowskiego oraz członków Klubu Palanta wręczył symbol władzy w postaci klucza do bram miasta Adamowi Rapackiemu, Królowi Palanta z Grabowa.

– Obowiązujące przepisy, a przede wszystkim względy bezpieczeństwa nie pozwoliły zorganizować tego dnia w sposób tradycyjny – mówił wójt J. Jagodziński.

Król Klubu Palanta, Adam Rapacki wyraził nadzieję, że może to już ostatni raz jesteśmy zmuszeni do zawieszenia tradycyjnego sposobu świętowania.

– Zaszczytną funkcję Króla Palanta pełnię od 1979 roku a więc już ponad 40 lat, nie ukrywam, ze względów zdrowotnych myślę o przekazaniu insygniów królewskich komuś młodszemu – zapowiada Rapacki. – Mam też nadzieję, że w przyszłych latach nie będziemy już zmuszeni do rezygnacji z meczu i innych imprez towarzyszących, wszak to od lat nasza gmina jest jedyną w Polsce, gdzie obchodzimy święto rzemieślników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.