HomeAktualności z regionuSprawę likwidacji szkół rozstrzygnie sąd? Decyzję znów podejmie Rada Gminy

Sprawę likwidacji szkół rozstrzygnie sąd? Decyzję znów podejmie Rada Gminy

sesja gmina łęczyca

Na najbliższej sesji (18 maja) Rada Gminy Łęczyca zdecyduje, czy wniesie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Chodzi o postanowienie Łódzkiego Kuratora Oświaty, który nie zgodził się na likwidację SP w Siedlcu i SP w Błoniu. Szkoły z dniem 1 września miały zostać przekształcone w filie SP w Topoli Królewskiej.

Na początku bieżącego roku Rada Gminy Łęczyca większością głosów zdecydowała o przyjęciu uchwał intencyjnych w sprawie likwidacji szkół podstawowych w Siedlcu oraz Błoniu i powołaniu w ich miejsce punktów filialnych Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej. Gminne zamiary, póki co, spełzły na niczym, bo Łódzki Kurator Oświaty wypowiedział się negatywnie w tej sprawie. Samorząd wniósł zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej, który także nie poparł pomysłu likwidacji szkół. Gminie przysługuje jeszcze jedna możliwość – wniesienie skargi na postanowienie Kuratora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

– Na najbliższej sesji Rady Gminy, radni będą głosować nad podjęciem uchwały w tej sprawie. Uzasadnienie przedłożone przez MEN, będące podstawą do utrzymania decyzji Łódzkiego Kuratora Oświaty w mocy nie wnosi żadnych nowych okoliczności. Kolejny więc raz zapytam Radę Gminy, tym razem o to, czy skierujemy sprawę do sądu – mówi Jacek Rogoziński, wójt gminy Łęczyca.

Jeżeli Rada Gminy Łęczyca zdecyduje o skierowaniu kwestii likwidacji szkół do sądu, można się spodziewać, że na decyzję w tej sprawie trzeba będzie długo czekać.

– Niezależnie od tego, kiedy zaistniałby wyrok w tej sprawie, na pewno przez najbliższy rok szkolny 2020/21 nic się nie zmieni w funkcjonowaniu tych placówek. Powodem jest oczywiście czas, którego tak naprawdę już jako samorząd nie mamy, chodzi tu o tzw. ruch służbowy w oświacie. W przypadku likwidacji szkoły do końca maja musiałyby być wręczone pracownikom wypowiedzenia, zgodnie z koniecznością zachowania trzymiesięcznego ich terminu. W mojej ocenie nie ma już takiej możliwości – dodaje Andrzej Piłacik, kierownik ds. oświaty w UG Łęczyca.

Przypomnijmy, że na sesję Rady Gminy, podczas której podejmowana była uchwała intencyjna w sprawie likwidacji podstawówek i przekształcenia ich w filie, przyszło wielu rodziców i nauczycieli. Z transparentami próbowali przekonać samorząd do odejścia od pomysłu przekształcenia placówek.

UDOSTĘPNIJ:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.