Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Temat główny Warto przeczytać

Smog przenosi koronawirusa!

Specjaliści podkreślają, że smog może łatwo przenosić wirusa SARS-CoV-2. Wirus nie może samodzielnie unosić się w powietrzu, ale jeśli osiądzie na cząsteczkach smogu, może utrzymywać się w powietrzu nawet kilka godzin. Cięższy przebieg covidu-19 zaobserwowano na zanieczyszczonych obszarach takich jak Lombardia i Londyn, a w Polsce w Krakowie i na Śląsku.

Badania wykazały, że narażenie na zanieczyszczone powietrze takimi substancjami jak drobny pył zawieszony (PM 2.5), pochodzący ze spalin samochodowych i autobusowych oraz spalanie paliw, takich jak drewno, olej opałowy lub węgiel, a także dwutlenek azotu (NO2), wytwarzany głównie przez pojazdy z silnikami wysokoprężnymi, może wpływać na funkcjonowanie płuc i powodować choroby układu oddechowego. Długotrwałe narażenie na smog jest również związane z rosnącą liczbą przypadków raka płuc i chorób serca. Oznacza to, że nowe agresywne wirusy, które atakują drogi oddechowe i układ odpornościowy, są tym bardziej zabójcze dla osób oddychających zanieczyszczonym powietrzem.

„Istnieje podstawowy związek między zanieczyszczeniem powietrza, chovid-19, a zdrowiem” – powiedziała Saskia Heijnen z Clean Air Fund, filantropijnej inicjatywy, której misją jest walka z zanieczyszczeniem powietrza na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.