Reporter

reporter-ntr.pl

Ads

termy uniejów
Powiat poddębicki Warto przeczytać

Słono będzie go to kosztować… nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, wyląduje w więzieniu

Policjanci z komendy w Poddębicach zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę JMC Landwind, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany i nie posiada uprawnień do kierowania.

16 czerwca 2021 roku po godzinie 15:00, funkcjonariusze patrolujący teren Poddębic, byli świadkami niebezpiecznej sytuacji, do której doszło na jednym z przejść dla pieszych.  Kierujący pojazdem marki JMC Landwind, nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, który znajdował się na przejściu. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania i jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. 52-latek  został zatrzymany i doprowadzony do komendy. Stamtąd mężczyzna trafi do zakładu karnego, gdzie spędzi 3 miesiące. Za popełnione wykroczenia otrzymał mandat karny.

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.