Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

„Skandal w Łęczycy. Szpital odmówił pomocy zgwałconej 13-latce” – informuje TVP Łódź

skandal w szpitalu w łęczycy

Prokuratura i Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdzą, czy lekarze z powiatowego szpitala w Łęczycy mogli odmówić przyjęcia do placówki zgwałconej 13-letniej dziewczynki. Dziecka nikt nie zbadał, przez kilkadziesiąt minut czekało na korytarzu na pomoc lekarza.

Do dramatu doszło na jednym z łęczyckich blokowisk. Niepełnoletni pedofil miał zgwałcić 13-latkę. Policjanci wezwali na pomoc ratowników medycznych, a ci zawieźli dziewczynkę do szpitala – odmówiono jej jednak pomocy.

– To jest przedmiotem rozmów z naszym lekarzem dyżurnym. Wstępnie uznał, że będzie to lepsze dla dziecka ze względu na wiek – tłumaczy Krzysztof Kołodziejski z Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łęczycy.

Odmówiono dziecku pomocy, ponieważ w szpitalu… nie ma dziecięcej ginekologiiDziewczynce kazano czekać na szpitalnym korytarzu. Szef oddziału ratunkowego wezwał ginekologa, a ten odmówił dziecku badania, bo w szpitalu nie ma dziecięcej ginekologii.

Ponieważ była nieletnia, została przekierowana do oddziału o wyższym poziomie referencyjności, do innego szpitala

– wyjaśnia Krzysztof Kołodziejski z ZOZ w Łęczycy.

Lekarze w Łęczycy zapomnieli, że takiego oddziału nie ma nigdzie, a pierwszy w Polsce dopiero powstaje.

Zrozpaczona i roztrzęsiona dziewczynka musiała spędzić kolejnych kilkadziesiąt minut podróżując karetką do innego szpitala. Ratownicy zabrali ją do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

– Nie odmawiamy pomocy pacjentom w żadnym przypadku. Pacjentka została zbadania i odesłana do domu – podkreśla Adam Czerwiński, rzecznik prasowy ICZMP w Łodzi.

Sprawca został już zatrzymany i decyzją sądu dla nieletnich, został umieszczony w ośrodku wychowawczym.

Prokurator zdecydował o zgłoszeniu udziału w tym postępowaniu. Zwrócimy się także do łęczyckiego szpitala o szczegóły związane z odmową przyjęcia nieletniej pokrzywdzonej do tej placówki

– informuje Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Sprawa z Łęczycy pod lupą NFZ


Zachowanie lekarzy sprawdzi również terenowy oddział kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia

– Oni analizują każde zgłoszenie, które dotyczy odmowy przyjęcia pacjenta do szpitala, szczególnie w czasach COVID-19. W tym przypadku wyjaśnienie, dlaczego dziecko nie zostało zbadane przez lekarza SOR czy z oddziału ginekologiczno-położniczego – mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.

Sprawą nieletniego gwałciciela zajmie się sąd rodzinny. Lekarzom z Łęczycy za nieudzielenie pomocy dziewczynce może grozić nawet kara pozbawienia wolności.

źródło: TVP Łódź