Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Poddębice Powiat poddębicki

Pomoc dla bezdomnego chorego na raka

Łódzcy terytorialsi pomagają jak potrafią – nie tylko w walce z koronawirusem, ale również z rakiem…

W czasie pandemii życie osób z poważnymi chorobami jest dużo trudniejsze. W tym szczególnym czasie potrzebują większej troski i pomocy.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z zaangażowaniem wspierają lokalne społeczności w walce przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W ramach operacji „Odporna Wiosna” pomagają najbardziej potrzebującym w wielu obszarach, m.in. dostarczając żywność oraz leki czy też oddając krew. Ale jakie jeszcze zadania mogą zostać im postawione?

– Żołnierze Terytorialsi są w pewnym sensie takimi naszymi dobrymi aniołami. Pojawiają się, aby nieść pomoc, tym którzy najbardziej jej potrzebują. Są to często osoby starsze, schorowane, wymagające wsparcia, jak ja – mówi pan Stefan.

Pan Stefan jest osobą bezdomną. Obecnie znajduje się pod opieką fundacji „Metamorfoza” prowadzącej Dom dla osób starszych i bezdomnych w Feliksowie k. Poddębic. Choruje na raka, dlatego też musi regularnie przyjmować chemioterapię, bez której nie miałby szansy na przeżycie. Niespełna miesiąc temu, kiedy pandemia zaczynała rozwijać się w naszym kraju, władze fundacji zwróciły się do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej z prośbą o wsparcie, gdyż w tych szczególnych warunkach nie były w stanie zapewnić transportu medycznego.

– Dowództwo Brygady oczywiście natychmiast przychyliło się do tej prośby – komentuje mjr Arkadiusz Rubajczyk, oficer prasowy łódzkich Terytorialsów. – Po to także nas powołano, abyśmy wspierali nasze lokalne społeczności w czasie kryzysu.
I tak, w każdy czwartek pan Stefan przewożony jest w ramach transportu medycznego prowadzonego przez dwóch żołnierzy, w tym obowiązkowo przez wykwalifikowanego ratownika medycznego. Tym razem byli to st. szer. Jacek Mazur oraz szer. OT Natalia Zyga.

– O godzinie 5:00 wyjechaliśmy z 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu Do Felicjanowa, aby na 7:00 dotrzeć do Wojewódzkiego Centrum Onkologii im. M. Kopernika w Łodzi. Po zabiegu na Oddziale Hematologii odwozimy pana Stefana do domu – opowiada st. szer. Mazur. – Jestem ratownikiem medycznym, więc moja obecność jest nieodzowna.

Od 18 marca br. WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 4 tys żołnierzy, w tym podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

W ramach „Odpornej Wiosny” łódzcy Terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz wspierają działalność infolinii wsparcia psychologicznego.

mjr Arkadiusz Rubajczyk – Szef SKS/Oficer Prasowy 9ŁBOT

kpr. pchor. Laura Sałek – WAT

plut. pchor. Kamil Zbróg – WAT