Reporter

reporter-ntr.pl

Kraj i Świat Warto przeczytać

Pierwszy pozew za powikłania po szczepieniu na Covid-19. Pani Agata straciła czucie w nogach

Będzie pierwszy pozew za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19. Jak ustaliło Radio ZET – kancelaria z Krakowa zamierza pozwać Skarb Państwa reprezentowany przez Ministerstwo Zdrowia. Występuje w imieniu pacjentki, która po przyjęciu drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19 została sparaliżowana od pasa w dół.

Pani Agata straciła czucie w nogach kilka dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19. – W szpitalu spędziła ponad dwa tygodnie, lekarze stwierdzili u niej zapalenie rdzenia kręgowego spowodowane najprawdopodobniej wczesnym odczynem poszczepiennym – powiedziała w rozmowie z Radiem ZET mecenas Beata Broniewicz-Pasieka. Adwokatka poinformowała o tym Ministerstwo Zdrowia, występując o pokrycie kosztów rehabilitacji pani Agaty.

Resort odmówił komentarza w tej sprawie. Pytany o to na antenie Radia ZET minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że „to nie ministerstwo płaci odszkodowania tylko Skarb Państwa, trzeba pójść do sądu i Skarb Państwa o takie odszkodowanie zaskarżyć”.

A tutaj jeszcze chcę powiedzieć, że to, co się wydaje stronie pozywającej, nie zawsze jest prawdą. Trzeba zidentyfikować zależność przyczynowo-skutkową między tym, że u kogoś wystąpiły różne problemy zdrowotne a szczepieniem.

Tymczasem pani Agata po miesiącach kosztownej rehabilitacji stanęła na nogi, ale nadal ma problemy z chodzeniem. – Nie chciała występować na drogę sądową, obawiała się, że może to zniechęcić do szczepień, ale w tym momencie czuje się całkowicie bezradna i pozbawiona pomocy, za rehabilitację płaci miesięcznie 2,5 tys. złotych – powiedziała mecenas Broniewicz-Pasieka. I przypomniała, że rząd zapowiadał w 2020 roku powołanie specjalnego Funduszu Kompensacyjnego na pomoc osobom, u których wystąpiły powikłania po szczepieniu. Fundusz nie powstał do dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.