Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

OPK zasłania się tajemnicą. Miasto uchyla przetarg

opk2 ozoChyba nikt się nie spodziewał, że stawki za wywóz odpadów komunalnych mogą być aż tak wysokie. Według naszych informacji w pierwszym przetargu ogłoszonym przez miasto Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne zaproponowało realizację zadań w cenie o sto procent wyższej niż dotychczas. Miasto nie zgodziło się na takie warunki. Czy w kolejnym przetargu OPK znów oceni wysoko swoją pracę a jeśli tak, to czy mieszkańcy mogą spodziewać się podwyżek?
W regionie jest ostatnio głośno o horrendalnych stawkach za usługi jakie narzucają firmy zajmujące się wywozem śmieci. Podobnie jest w Ozorkowie. Spółka miejska zaproponowała niedawno cenę, która wzbudziła niemałe zdziwienie u miejscowych władz.
Kilka dni temu rozmawialiśmy z jednym z pracowników OPK zajmującym się wywozem nieczystości.
– Nie wiem czy miasto wprowadzi dla mieszkańców podwyżki, ale wiem jedno: usługi są bardzo kosztowne. Wszystko drożeje i cena dla OPK powinna być wyższa. Inaczej będzie to nieopłacalne – usłyszeliśmy.
Czy taka postawa wynika z pozycji monopolisty? Ozorkowska komunalka nie ma konkurencji. Do przetargu na wywóz śmieci zgłosiła się jako jedyna.
O komentarz poprosiliśmy Grzegorza Stasiaka, prezesa Ozorkowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.
– W związku z trwającym okresem przetargowym dotyczącym odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenach ościennych gmin i miast, jak również w naszym mieście nie udzielamy żadnych informacji w tym temacie ze względu na tajemnicę handlową przedsiębiorstwa – taką odpowiedź uzyskaliśmy od szefa OPK.
Władze miasta były bardziej rozmowne.
– Pierwszy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych nie został rozstrzygnięty, ponieważ zgłosił się jeden oferent i jego oferta przekraczała wysokość środków finansowych zarezerwowanych w budżecie miasta na realizacje tego zadania – informuje Jacek Socha, burmistrz Ozorkowa. – Obecnie prowadzone są negocjacje w sprawie udzielenia zamówienia uzupełniającego, które zabezpieczy odbiór odpadów w okresie niezbędnym do przeprowadzenia drugiego przetargu. Miasto ogłosi drugi przetarg jeszcze w grudniu br. Jeżeli nie będzie komplikacji w procedurze przetargowej (np. odwołań) umowa z wykonawcą zostanie zawarta w I kwartale 2015. Jednocześnie zapewniam, że odbiór odpadów komunalnych od stycznia 2015 r. będzie się odbywał bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem.
tekst i fot. (stop)