Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Warto przeczytać Województwo

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1. Kary mogą posypać się już dziś

Odcinkowy pomiar prędkości będzie kontrolować kierowców na autostradzie A1. Wyznaczono dwa odcinki trasy, które trafią pod nadzór kamer systemu. Pierwszy został uruchomiony już dziś (20 stycznia). Drugi zostanie uruchomiony jeszcze przed weekendem, w piątek 22 stycznia.

Odcinkowy pomiar prędkości będzie pracować na wszystkich odcinkach budowanej autostrady A1, gdzie ruch po nowej betonowej jezdni odbywa się w układzie 2+2, czyli po dwa pasy w obu kierunkach. Na obu odcinkach będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h.

Oznacza to, że wyznaczone zostały dwa odcinki pomiarowe. Oto lokalizacje:

  • Pierwsza od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego o długości blisko 16 km. Na tym odcinku pomiar prędkości został uruchomiony już dziś.
  • Druga od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy ma niemal 41 km długości. W tym przypadku pomiar rozpocznie pracę dwa dni później, czyli w najbliższy piątek (22 stycznia). Łącznie pomiarem zostanie objętych blisko 57 km budowanej autostrady A1.

– To bezprecedensowe rozwiązanie, które nigdy wcześniej nie było stosowane na budowie drogi. Ze względów bezpieczeństwa wprowadza je Inspekcja Transportu Drogowego na wniosek GDDKiA i wykonawców. Powodem były nagminne i bardzo znaczące przekroczenia przez kierowców obowiązującej prędkości jazdy. W niektórych przypadkach przekraczano ją nawet trzykrotnie! – podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.