Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

O połowę więcej pożarów. Statystyka roku 2014

komisariat ozoLiczba interwencji w obszarze chronionym przez Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Ozorkowie w 2014 roku wyniosła 643.
W 2014 roku nie brakowało zdarzeń czasochłonnych, skomplikowanych oraz tragicznych w skutkach. Możemy tu wymienić:
28.03.2014 Ozorków Adamówek 37B: Pożar w budynku produkcyjno-magazynowym Orsa Moto . Przed przybyciem zastępów straży pracownicy zakładu (3osoby) podjęły próbę ugaszenia pożaru przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego, po uprzednim wyłączeniu prądu w obiekcie. Z budynku ewakuowano 21 osób. Pożar charakteryzował się bardzo dużym zadymieniem i obejmował piec i urządzenia współdziałające z piecem.

20.08.2014r  Parzęczew: Zderzenie  trzech pojazdów: ciągnika siodłowego z naczepą , autolawety Renault Master  oraz samochodu osobowego z przyczepą campingową. W wyniku zderzenia samochód ciężarowy z naczepą przewrócił się na bok i częściowo zablokował jeden pas jezdni. W wyniku zdarzenia ciężkich obrażeń ciała doznała jedna osoba. Całkowitemu zniszczeniu uległa przyczepa campingowa, natomiast znacznemu uszkodzeniu uległ ciągnik i samochód osobowy. Akcje  utrudniał znaczny wypływ paliwa ze zbiornika ciągnika siodłowego.

31.08.2014 Droga Sokolniki Las – Ozorków: Uderzenie samochodu osobowego w przydrożne drzewo. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł 31 letni mieszkaniec Ozorkowa. W ciężkim stanie do szpitala odwieziony został również kierowca samochodu. Działania straży polegały na udzielenie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy uczestnikom wypadku – zewnętrzny masaż serca, stabilizacja otwartego złamania nogi.

29. 05. 2014 Ozorków. Pożar na poddaszu drewnianego domu, przy ulicy Stypułkowskiego 3. W gaszeniu pożaru brały udział 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej  a także 3 Zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. Działania straży polegały na wprowadzeniu roty w aparatach OUO z kamerą termowizyjną na poddasze celem ugaszenia pożaru. W między czasie kierujący działaniami ratowniczymi zebrał informacje od lokatorów, z których wynikało, że w jednym z pomieszczeń mieszkalnych na parterze budynku przebywa osoba niepełnosprawna(mężczyzna).Po otworzeniu pomieszczenia ewakuowano osobę ze strefy zagrożenia na wózku inwalidzkim. Po ocenie stanu zdrowia udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy.

07.12.2014  Ozorków ul Wschodnia 6/8: Pożar stolarni i magazynu drewna.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastano pożar kompleksu budynków – budynek stolarni kryty blachą – pożarem objęte ok. 90% powierzchni, przyległe pomieszczenie socjalne murowane objęte pożarem w 70%, garaż o konstrukcji metalowej oraz samochód dostawczy zaparkowany obok budynku stolarni.
W akcji ratowniczo gaśniczej udział brało 9 zastępów PSP oraz 13 zastępów OSP z powiatu zgierskiego. Łącznie w akcji uczestniczyło 87 ratowników.
Akcja długotrwała ze względu na dużą intensywność i zaawansowanie w trakcie przybycia pierwszych zastępów. A także na dużą ilość zgromadzonego materiału palnego i zwartą zabudowę. Straty oszacowano na kwotę 4632 tys. zł. w tym wartość spalonych budynków na 2500 tys. zł. W czasie akcji ratowniczo gaśniczej uratowano mienie w wysokości 2000 tys. zł.