Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Grabów Powiat łęczycki Warto przeczytać

Modlitwa o deszcz

Z apelem do wszystkich wiernych oraz ludzi dobrej woli o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz – zwraca się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że zmaganiom z epidemią koronawirusa w Polsce towarzyszy zmaganie się z suszą. „Jej skutkiem setki tysięcy hektarów uprawnych są zagrożone zniszczeniem, a wszystko to będzie miało negatywny wpływ na produkcję rolną, a w przyszłości na ceny produktów spożywczych oraz zdolności eksportowe naszego kraju. Susza uderza w setki tysięcy rolników, sadowników, ogrodników i ich rodziny, którzy utrzymują się z owoców ziemi. Jej dotkliwość może odczuć również przemysł przetwórczy i spożywczy” – napisał.

W regionie rolnicy załamują ręce.

– Widzimy jak duże są niedobory wody. Ziemia jest tak twarda, że maszyny mają problemy z poruszaniem się, a elementy robocze szybko się zdzierają. Potrzebne są nam duże opady deszczu – mówi rolnik z gminy Grabów.

W ocenie Wód Polskich susza w Polsce stała się faktem i według najnowszych prognoz meteorologicznych, będzie się pogłębiać. Tego najbardziej obawiają się rolnicy.

– W tym roku nie było śniegu a o opadach deszczu lepiej nie mówić – dodaje gospodarz spod Grabowa. – Bardzo odczuwalny jest deficyt wody. Jeżeli nic się nie zmieni, to latem będzie największy problem od wielu lat. Susza oznacza też ogromne straty i wzrost cen żywności.

Brak intensywnych opadów deszczu wpływa na pogłębianie się suszy przede wszystkim na terenach rolniczych. Do tej pory słabe opady w pierwszym kwartale 2020 r. nie pozwoliły uzupełnić niedoborów z 2019 roku.

W czerwcu ruszy system ostrzegania hydrologicznego, który będzie miał postać komunikatów m.in. w mediach, mediach społecznościowych i na stronach www. Dowiemy się z nich np. o aktualnym stanie wód, wilgotności gleby, czy parowaniu.

Rolnik spod Grabowa martwi się o przyszłość. Susza oznacza straty i wzrost cen