Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Minister odwiedził Łęczycę

W bursie szkolnej odbyło się spotkanie ministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego i posła Tadeusza Woźniaka z samorządowcami z powiatu łęczyckiego. Celem spotkania było omówienie i zasygnalizowanie najważniejszych problemów, z jakimi na co dzień spotykają się przedstawiciele gmin powiatu łęczyckiego.

Na wstępie minister zaznaczył, że jego wizyta ma charakter roboczy.

– Spodziewam się usłyszeć od państwa o tym, co stanowi istotne problemy w funkcjonowaniu samorządów. Na miarę możliwości będziemy starali się pomóc w rozwiązaniu trudnych spraw – mówił minister Janusz Kowalski.

Z podobną deklaracją wyszedł poseł Tadeusz Woźniak.

– Moja rola różni się od pracy ministerstwa, aczkolwiek jako poseł na sejm RP, staram się pomagać samorządom w ich trudnych zadaniach, stąd moje zaproszenie w państwa stronę, jeżeli pojawiają się problemy a będę mógł pomóc, to niewątpliwie to uczynię – deklarował poseł Tadeusz Woźniak.

Prezentację spraw dotyczących samorządu rozpoczął starosta łęczycki Janusz Mielczarek.

– Wielokrotnie toczyliśmy dyskusje w sprawie niedoszacowanej subwencji oświatowej. Wszystkim nam zależy na dobrym poziomie szkolnictwa ogólnokształcącego i zawodowego. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia optimum w tym obszarze jest dobra, specjalistyczna kadra pedagogiczna i odpowiednio wyposażona baza dydaktyczna. Spełnienie tych wymagań to konieczność zainwestowania środków finansowych i tu zaczynają się trudności. Jako samorząd sukcesywnie dofinansowujemy oświatę, ale mamy przecież inne, równie ważne zadania. Kolejnym, trudnym problemem jest niepokój, jaki wywołała zapowiedź nacjonalizacji szpitalnictwa, co nie jest takie proste. Samorządy poszczególnych gmin zainwestowały własne środki w doposażenie ZOZ w Łęczycy, szpital jest naszą wspólną sprawą, służy nie tylko pacjentom z naszego powiatu, ale także innym chorym z terenu województwa łódzkiego – wyjaśniał starosta J. Mielczarek. – Jest jeszcze jeden temat, którym chciałbym się pochwalić. Jest to sfinalizowanie po 13 latach wszelkich formalności, aby rozpocząć rekonstrukcję XII-wiecznego grodu słowiańskiego pod Łęczycą, z przewidywanym terminem zakończenia prac na koniec bieżącego roku.

Następnie burmistrz miasta gminy Piątek, Krzysztof Lisiecki mówił o pilnej potrzebie rozwiązania problemów związanych z gazyfikacją i energetyką, w związku z dynamicznym rozwojem gminy posiadającej bogatą ofertę dla przedsiębiorców. Wójt gminy Grabów, Janusz Jagodziński poruszył także problem niedoszacowanej, w jego ocenie, subwencji oświatowej i długich terminów oczekiwania na przyłącze energetyczne.

O problemie zbyt późnego podpisywania umów na wykonawstwo w ramach pozyskiwania środków z Funduszu Rozwoju Dróg Samorządowych mówił wójt gminy Łęczyca, Jacek Rogoziński.

– Podpisanie umowy na wykonanie danego odcinka drogi w lipcu czy sierpniu grozi niewykonaniem zadania z uwagi na krótki okres czasu przed nadejściem zimy.

Duże zainteresowanie przedstawiciela rządu wywołała sprawa zaprezentowana przez wójta gminy Witonia, Mirosława Włodarczyka.

– Chciałem przedłożyć chyba najważniejszy i drogi problem gospodarki odpadami. Czy nikt tego nie widzi? Nie boję się tak tego określić, że gospodarką odpadami zarządzają mafie śmieciowe. W naszym terenie jest tylko jedna firma, która obsługuje nasz powiat i dyktuje ceny jakie chce. Samorządy są w sytuacji bez wyjścia. I tak dokładamy do śmieci a mimo to są przypadki, że w rodzinach wieloosobowych opłata śmieciowa determinuje inne wydatki. Nic w tym dziwnego, skoro średnia stawka powyżej 30 zł i więcej przemnożona nawet przez 5 to już czyni wydatek w wysokości 150 zł na miesiąc. Bardzo bym prosił, aby rządzący bliżej przyjrzeli się tej kwestii – sygnalizował wójt M. Włodarczyk.

Minister J. Kowalski zadeklarował zająć się sprawą gospodarki odpadami komunalnymi w pierwszej kolejności jak również zaprosić samorządowca z Witoni do ministerstwa w celu poznania szczegółów sprawy. Końcowym akcentem spotkania było wręczenie pamiątek związanych z Łęczycą i powiatem łęczyckim.

W słowie do mediów minister Janusz Kowalski podziękował za zaproszenie i możliwość poznania najważniejszych problemów regionu, podkreślając równocześnie, że mieszkańcy powiatu łęczyckiego zachowują się bardzo odpowiedzialnie podczas pandemii, za co podziękował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.