Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Mieszkańcy chcą się zaszczepić, ale… szczepionek nie ma

Szczepionka na grypę, jak się okazuje, jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych preparatów na rynku farmaceutyków. W chwili obecnej, w żadnej z łęczyckich aptek nie jest dostępna.

Trwająca pandemia koronawirusa powoduje, że więcej osób niż w latach wcześniejszych planuje zaszczepić się przeciwko grypie. Ministerstwo zdrowia też do tego zachęca. I choć można by już się zaszczepić, to nie ma czym.

– Postanowiłam w tym roku, że zaszczepimy się przeciw grypie całą rodziną – mówi pani Dominika, mieszkanka Łęczycy. – W mojej przychodni pytałam o szczepienie już od połowy sierpnia. Miałam dowiadywać się na początku września. Kiedy znów zadzwoniłam w tej sprawie usłyszałam, że szczepionek nie ma. Byłam zdziwiona, bo w ogólnopolskich mediach namawiają do szczepień przeciwko grypie, a jak chce się z nich skorzystać, to nie można.

Sprawdziliśmy, dzwoniąc do większości łęczyckich aptek, czy szczepionki rzeczywiście nie. I okazało się, że pod koniec ubiegłego tygodnia szczepionki nie było nigdzie. W kilku aptekach już się sprzedała, w pozostałych w ogóle nie było jej w sprzedaży.

– Być może szczepionka na grypę będzie w połowie miesiąca. Proszę dowiadywać się w przyszłym tygodniu – słyszymy od jednej z farmaceutek z Łęczycy. Taką samą informację przekazano nam w każdej aptece, do której zadzwoniliśmy.

Kiedy najlepiej zaszczepić się na grypę? Najlepszy czas na szczepienia przeciw grypie, jak mówią specjaliści, to okres od września do końca grudnia, co gwarantuje wytworzenie odporności przed styczniowo – marcowym szczytem zachorowań na grypę i choroby grypopochodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.