Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Warto przeczytać Łęczyca

Maturzyści z Łęczycy w akcji. Pierwszy egzamin już za nimi

Obowiązkową pisemną maturą z języka polskiego rozpoczął się egzaminacyjny maraton dla absolwentów liceów i techników.

Maturzyści mieli do wyboru trzy tematy wypracowania. Pierwszy: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu 'Lalki' Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”. Drugi brzmiał: „Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu 'Ziemi obiecanej' Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury”. Trzeci temat dotyczył interpretacji wiersza – maturzyści mieli przeanalizować „Strych” Beaty Obertyńskiej.

Tegoroczny egzamin maturalny praktycznie od początku roku szkolnego 2020/2021 budził wiele wątpliwości, zarówno wśród pedagogów, rodziców jak i samych uczniów. Powodem tych dylematów był fakt, że stacjonarne zajęcia lekcyjne trwały praktycznie tylko przez jeden miesiąc. Zastanawiano się czy w ogóle odbędzie się egzamin, jeśli tak to w jaki sposób, czy będzie trudny, jakie będą wyniki ?

Rozmawiamy z niektórymi maturzystami z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy, którzy jako pierwsi opuścili salę egzaminacyjną.

– Jestem zadowolony, trochę liczyłem na wypracowanie w oparciu o utwór „ Lalka” Bolesława Prusa i nie pomyliłem się – mówi Dawid Szczech, tegoroczny maturzysta. – Moje spostrzeżenie wynikało stąd, że jak zaobserwowałem od stycznia w TVP emitowano reklamę nawiązującą właśnie do tego utworu.

– Ogólnie egzamin nie był, moim zdaniem, aż tak bardzo trudny. Zarówno część testowa jak i wypracowanie. Wybrałam temat związany z „ Lalką” – wtrąca abiturientka Katarzyna Nawrocka.

Kolejne dwie maturzystki, Dorota Łukasiewicz i Klaudia Broczkowska potwierdzają wypowiedź koleżanki i kolegi. Także skupiły się na wypracowaniu opartym o utwór „Lalka” B. Prusa.

Nieco inną ocenę sytuacji prezentują maturzyści Filip Kołodziejski Filip i Mateusz Kowalczyk.

– Język polski jest dla mnie przedmiotem obowiązkowym. Tak naprawdę wolę matematykę, zresztą zamierzam studiować na Politechnice – mówi Filip. – Cieszę się, że język polski już jest za mną, aczkolwiek nie uważam, że zadania były trudne. Wybrałem, tak jak chyba większość zdających, wypracowanie na podstawie utworu B. Prusa.

– A ja wybrałem temat związany z „ Ziemią obiecaną” Władysława Reymonta – mówi z uśmiechem Mateusz Kowalczyk. – Dlaczego, bo rozważania na temat „ czy miasto jest dobre czy złe dla człowieka” daje w mojej ocenie więcej możliwości przywołania w części argumentacyjnej innych utworów literackich, jak chociażby „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czy „Dżuma” Alberta Camusa.

Matura 2021. Harmonogram

W tym tygodniu odbędą się wszystkie egzaminy obowiązkowe (chyba, że ktoś zdaje język inny niż najpopularniejszy wśród maturzystów angielski) i pierwsze egzaminy z przedmiotów dodatkowych.

5 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z historii muzyki.

6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z historii sztuki.

7 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu – z filozofii.

Od lewej – Filip Kołodziejski, Mateusz Sysko, Mateusz Kowalczyk
Klaudia Broczkowska (od lewej), Dorota Łukasiewicz
Dawid Szczech
Katarzyna Nawrocka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.