Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Powiat łęczycki Warto przeczytać Łęczyca

Ludzie opamiętajcie się… Niecodzienny apel z Łęczycy

W wielu miejscach Łęczycy ktoś rozwiesił kartki z ekologicznym przesłaniem. Jak widać, brak opadów deszczu i panująca susza nie wszystkim jest obojętna. Apel skierowany jest głównie do właścicieli samochodów i ogródków, ale nie tylko.

Wodę trzeba oszczędzać i nie chodzi wcale o cięcie kosztów. Susza staje się coraz większym problemem. Sam minister rolnictwa zaapelował do Polaków o oszczędzanie wody. – Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister podkreśla, że nie jest to dobry czas na podlewanie trawników i ogródków. – Zwracam się do państwa z nietypowym apelem, z wielką prośbą, prośbą w imieniu rolników. Zacznijmy oszczędzać wodę. Szanujmy wodę, nie trwońmy jej bezproduktywnie.

Nie tylko minister apeluje o oszczędzanie wody. W Łęczycy pojawiły się kartki o niemal identycznym wydźwięku. Jeden z mieszkańców prosi, by ludzie się opamiętali i nie podlewali trawników, nie myli samochodów, bo „za 20, 30, 40, 50 lat może nie być życia na naszej planecie”.

Meteorolodzy twierdzą, że susza jest teraz najpoważniejszym problemem zaraz po pandemii koronawirusa. W tym roku susza jest niezwykle dotkliwa przez brak opadów śniegu zimą, który topniejąc nie nawilżył gleby oraz obecny brak deszczu. Ludzie podlewają ogródki, trawniki. Warto jednak zastanowić się nad tym dwa razy, może lepiej zaczekać, aż spadnie deszcz. Wg ostatnich prognoz w najbliższych dniach można spodziewać się przelotnych opadów. Nieco więcej deszczu ma spaść pod koniec przyszłego tygodnia. Przyjdzie też ochłodzenie.