Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Łęczyckie obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Dziś w naszym kraju obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości – 102. rocznicę odzyskania suwerenności przez Polskę. Z racji sytuacji związanej z rosnącymi zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 tegoroczne obchody miały wymiar symboliczny. Nadrzędnym celem było uczczenie święta przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

O godzinie 12 w kościele pw. św. Andrzeja odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. dziekana Sławomira Sobierajskiego. Po niej Burmistrz Miasta Łęczyca Paweł Kulesza,  Radni Rady Miasta oraz pozostali uczestnicy złożyli wieńce przy pomniku Matki Boskiej. Pomnik ten jest powiązany z dzisiejszym świętem – jedna z płyt została wmurowana w latach dwudziestych XX wieku na pamiątkę 11 listopada 1918 jako dnia rozbrojenia Niemców.

Następnie zebrani udali się na cmentarz parafialny, na którym to również złożyli wieńce przy tablicy upamiętniającej pomordowanych żołnierzy w wojnie polsko-bolszewickiej. Tablica ta także ma związek z datą 11 listopada. Dokładnie rok temu dokonano jej uroczystego odsłonięcia i zarazem przywrócono tożsamość sześciu polskim żołnierzom poległym w tej wojnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.