Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Temat główny Warto przeczytać

Lawinowo rośnie liczba oszustw! Nowa metoda na paczkę…

Za nic mają trudne czasy. Oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby, aby niezgodnie z prawem wyciągnąć od nas pieniądze lub dostać się do osobistych i ważnych danych w telefonie komórkowym lub komputerze. Redakcja jest ostatnio informowana o nowej metodzie na paczkę.

W telefonie komórkowym lub komputerze wyświetla się informacja o tym, że nie udało się dostarczyć pakietu. Jeśli chcemy, aby paczka została zwrócona w ciągu dwóch dni, musimy podjąć odpowiednie działania. Podany jest fikcyjny numer opakowania i dalej informacja, że jeśli chcemy nadal dostarczyć paczkę, trzeba kliknąć w ikonkę „uzyskaj dostęp do mojej paczki”.

Pod żadnym pozorem tego nie róbmy.

Oszustwo na paczkę zostało wymyślone teraz, bowiem dużo ludzi w dobie pandemii korzysta z internetu i robi właśnie w sieci sporo zamówień.

COVID-19 spowodował gwałtowny wzrost podobnych oszustw.

Maseczki po absurdalnych cenach, cudowne ziółka i ukryte terapie antywirusowe, wyłudzenia pieniędzy oraz wrażliwych danych, przebierańcy pukający do drzwi domów… Pandemia koronawirusa stwarza doskonałe warunki dla przestępców – zarówno w sieci, jak i tych tradycyjnych. Nie dajmy się nabrać…

Policjanci oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta alarmują: od kiedy w Polsce stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, gwałtownie wzrosła liczba przestępców próbujących wykorzystać pandemię do naciągania i oszukiwania obywateli.

Do walki z cyberprzestępczością ruszył Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, dotąd trzymający się nieco z boku. 17 marca 2020 Prokuratura Krajowa poinformowała, że na polecenie Ziobry powołała zespół do spraw „koordynacji walki z przestępczością gospodarczą w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego”.