Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Temat główny Warto przeczytać

Lawinowo rośnie liczba oszustw! Nowa metoda na paczkę…

Za nic mają trudne czasy. Oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby, aby niezgodnie z prawem wyciągnąć od nas pieniądze lub dostać się do osobistych i ważnych danych w telefonie komórkowym lub komputerze. Redakcja jest ostatnio informowana o nowej metodzie na paczkę.

W telefonie komórkowym lub komputerze wyświetla się informacja o tym, że nie udało się dostarczyć pakietu. Jeśli chcemy, aby paczka została zwrócona w ciągu dwóch dni, musimy podjąć odpowiednie działania. Podany jest fikcyjny numer opakowania i dalej informacja, że jeśli chcemy nadal dostarczyć paczkę, trzeba kliknąć w ikonkę „uzyskaj dostęp do mojej paczki”.

Pod żadnym pozorem tego nie róbmy.

Oszustwo na paczkę zostało wymyślone teraz, bowiem dużo ludzi w dobie pandemii korzysta z internetu i robi właśnie w sieci sporo zamówień.

COVID-19 spowodował gwałtowny wzrost podobnych oszustw.

Maseczki po absurdalnych cenach, cudowne ziółka i ukryte terapie antywirusowe, wyłudzenia pieniędzy oraz wrażliwych danych, przebierańcy pukający do drzwi domów… Pandemia koronawirusa stwarza doskonałe warunki dla przestępców – zarówno w sieci, jak i tych tradycyjnych. Nie dajmy się nabrać…

Policjanci oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta alarmują: od kiedy w Polsce stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, gwałtownie wzrosła liczba przestępców próbujących wykorzystać pandemię do naciągania i oszukiwania obywateli.

Do walki z cyberprzestępczością ruszył Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, dotąd trzymający się nieco z boku. 17 marca 2020 Prokuratura Krajowa poinformowała, że na polecenie Ziobry powołała zespół do spraw „koordynacji walki z przestępczością gospodarczą w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego”.