Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Powiat łęczycki Łęczyca

Groźny narkotyk w Łęczycy

Policjanci z Łęczycy zatrzymali 25-latka podejrzanego o posiadanie nielegalnych substancji. W mieszkaniu mężczyzny funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 55 gramów mefedronu.

18 kwietnia 2020 roku w godzinach porannych policjanci z wydziału kryminalnego pojawili się w jednym z mieszkań na terenie Łęczycy. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że mieszkający pod ustalonym adresem 25-latek może posiadać nielegalne substancje. Szybko potwierdziły się przypuszczenia policjantów. W mieszkaniu wynajmowanym przez podejrzanego śledczy zabezpieczyli ponad 55 gramową porcje mefedronu. Posiadacz tej nielegalnej substancji został zatrzymany i jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzuty dotyczące tego przestępstwa. Za posiadanie narkotyków grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Mefedron uznano w 2009 roku za czwarty najpopularniejszy narkotyk uliczny w Wielkiej Brytanii (po marihuanie, kakainie i ecstasy). W podobnym czasie pojawił się także w Polsce jako dopalacz, przyjmowany głównie przez osoby młode, bywalców imprez i dyskotek – w 2010 roku został jednak zdelegalizowany. Mefedron ma działanie psychoaktywne i może powodować groźne skutki uboczne, szczególnie przyjmowany często, w dużej ilości oraz łączony z alkoholem i innymi stymulantami. Mefedron, inaczej 4-metylometkatynon (4-MMC), a potocznie „mefa”, jest związkiem chemicznym stosowanym jako stymulant, czyli substancja psychoaktywna o działaniu pobudzającym. Należy do grupy empatogenów (entaknogenów), które powodują charakterystyczne efekty emocjonalno-społeczne, podobne do tych wywoływanych przez ecstasy (MDMA).