Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Warto przeczytać Łęczyca

Grób wpisany do rejestru

Grób Augustyna Thugutta został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość IPN. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił Krzysztof Graczyk.

Pod koniec ubiegłego roku mł. bryg. w st. spocz., Krzysztof Graczyk zwrócił się z wnioskiem do prezesa IPN o wpis do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, grobu Augustyna Thugutta położonego na Cmentarzu Rzymsko- Katolickim Parafii pw. Św. Andrzeja w Łęczycy.

– Postanowiłem złożyć wniosek w uznaniu zasług tego skromnego a wielkiego duchem łęczycanina – mówi K. Graczyk. – Ważne jest, żeby pamięć o nim zachować i przekazać przyszłym pokoleniom. Doktor nauk medycznych Augustyn Thugutt pochodził ze spolonizowanej rodziny austriackiej, po ukończeniu studiów medycznych w drugiej połowie lat czterdziestych XIX wieku rozpoczął praktykę lekarską. Podczas powstania styczniowego angażował się z pomocą dla powstańców lecząc rannych żołnierzy. Ta działalność nie mogła podobać się władzom carskim, stąd częste w tym czasie zmiany miejsca zamieszkania. Do Łęczycy przybył wraz z żoną w 1873 roku, tutaj też przyszedł na świat pierwszy i jedyny syn, Stanisław August Thugutt – dodaje K. Graczyk. – Prezes IPN uznał mój wniosek za słuszny i pismem poinformował mnie, że „grób Augustyna Thugutta, uczestnika powstania styczniowego, położony na cmentarzu parafialnym, Starym Cmentarzu, w Łęczycy, został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.