Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Grabów Powiat łęczycki Warto przeczytać

Budżet w Grabowie uchwalony, ale emocji nie brakowało

Rada Gminy Grabów uchwaliła budżet na 2021 rok, w którym dochody wynoszą 27 783 288 zł a wydatki 30 381 323,48 zł. Powstały ponad dwumilionowy deficyt gmina zamierza pokryć kredytem.

Wtorkowym obradom Rady Gminy Grabów towarzyszyły niemałe emocje podczas dyskusji poprzedzającej podjęcie uchwały budżetowej. Jednym z ważniejszych zagadnień, o które pytali radni jest finansowanie oświaty.

– Ile wynoszą wydatki na oświatę, jak wysoka jest subwencja a ile dokładamy z własnych środków? – pytał radny Michał Sobiński.

Jak poinformowała skarbnik gminy, Grażyna Życzkowska, całkowita kwota zaplanowana na oświatę w 2021 roku wynosi 9 258 415,15 zł, z czego subwencja stanowi pokrycie na sumę 4 320 000 zł a pozostałość stanowią środki własne. Najwyższą kwotą w wydatkach oświatowych stanowią wynagrodzenia nauczycieli, które, mimo wzrostu subwencji o 40 000 zł w porównaniu z rokiem ubiegłym, nie rekompensują wzrostu wynagrodzeń pedagogów.

– Subwencja oświatowa nie jest aż tak niska, ale pamiętajmy, że jest ona przeznaczona wyłącznie na dziecko, a nie na nauczyciela. W całej gminie jest niecałe 400 uczniów, dla których szkoła w Grabowie z dobrą bazą dydaktyczną i zapleczem sportowym byłaby zupełnie wystarczająca – argumentował radny Rafał Rosiński. – Jak może bilansować się placówka, w której uczy się 50 dzieci? Matematyka nie pozostawia złudzeń.

Oświata, to jak się okazało nie jedyny problem grabowskich samorządowców.

– Ile gmina pozyskała środków unijnych? – pytał radny Zenon Czekalski.

Wójt Janusz Jagodziński poinformował, że w minionym okresie były to dotacje i środki zewnętrzne.

– Programy unijne obejmują określone czasowo okresy finansowania, nabór wniosków na obecne programy odbywał się głównie w 2018 roku, niebawem rozpocznie się kolejna edycja naborów, do której już jesteśmy przygotowani – wyjaśniał włodarz gminy.

Najwięcej jednak wzburzenia u części radnych wywołał projekt budżetu na obecny rok.

– Żaden z pana poprzedników nie zaciągał kredytu na konsumpcję, nie poprę budżetu, w którym praktycznie nie ma inwestycji – mówił radny Andrzej Starczyński.

Wójt nie zgodził się ze zdaniem radnego, wskazując zaplanowane na 2021 rok działania inwestycyjne.

– W projekcie uchwały budżetowej został zawarty wykaz zadań inwestycyjnych, błędnym jest też stwierdzenie, że proponujemy kredyt na konsumpcję, co szczegółowo wyjaśniałem na poszczególnych komisjach – mówił wójt J. Jagodziński.

12 radnych głosowało za przyjęciem uchwały budżetowej a 3 radnych – Zenon Czekalski, Rafał Rosiński i Andrzej Starczyński było przeciwnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.