Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Łęczyca

Afera z „lewymi” taksówkami

taxi lec1-1

Zrzeszeni i zarejestrowani taksówkarze załamują ręce, gdy patrzą na to, jak szybko rośnie w mieście liczba osób zajmujących się nielegalnym przewozem mieszkańców. O tym procederze rozmawialiśmy na postoju, przy ul. Szpitalnej. Taksówkarze poprosili nas o pomoc. Wskazali miejsce, gdzie nagminnie łamane jest prawo.
– W jakim mieście my żyjemy. Prowadzimy działalność, jesteśmy zarejestrowani, płacimy podatki a niektórzy omijają przepisy i śmieją się stróżom prawa w nos. Nie uwierzę nigdy w to, że policjanci czy też strażnicy miejscy nie wiedzą o nielegalnych taksówkach, które nie mają nawet kas fiskalnych. Najgorsze jest to, że takie „lewizny” są z daleka reklamowane i bardzo łatwo udowodnić ten proceder – powiedział nam jeden z taksówkarzy.
Kolejny taksówkarz potwierdza słowa kolegi.
– Każdy z nas wie, w którym miejscu w Łęczycy działa jeden z takich taksówkarskich oszustów – słyszymy. – Jest na tyle bezczelny, że nawet umieścił kartkę z napisem taksówka i numerem telefonu. Proszę tam pojechać i przekonać się, że mówimy prawdę.
Jedziemy pod wskazany adres. Już z daleka widać dużą kartkę z „taksówkarską usługą” przymocowaną do szyby.
– Dzień dobry, czy jest pan taksówkarzem? – zapytał nasz reporter właściciela gastronomicznej budki.
– A gdzie chce pan jechać? – odpowiedział mężczyzna w średnim wieku.
Po krótkiej rozmowie ujawniliśmy w jakim celu tak naprawdę odwiedziliśmy „zaradnego” przedsiębiorcę.
– Ale ja wcale nie chciałem pana podwieźć – tłumaczył się pokrętnie mężczyzna. – Owszem, czasami wożę swoich klientów, jak mnie o to poproszą. Kto mi zabroni? Mam zarejestrowaną firmę.
Kłopot jednak w tym, że firma ukierunkowana jest na zupełnie inne cele. O sprycie przedsiębiorcy świadczy fakt, że kartka za szybą jest przymocowana w ten sposób, iż od strony ulicy widać napis „taksówka” a dopiero wewnątrz lokalu na drugiej stronie zgiętej kartki można przeczytać „przewóz towarów”.
Zapytaliśmy, czy przedsiębiorca zarejestrował firmę pod typową działalność taksówkarską. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
tekst i fot. (stop)