HomeKraj i Świat„Zostałeś skierowany na kwarantannę”. To oszustwo

„Zostałeś skierowany na kwarantannę”. To oszustwo

kwarantanna sms

Oszuści wykorzystują restrykcje związane z COVID-19. „Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości” – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.

„Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy „Kwarantanna”, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny” – informuje w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

Jak tłumaczy rzecznik, „wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu”.

Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości.

„Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała wiadomości z przekierowaniem do stron” – przestrzega GIS.

Do czego prowadzi strona podana w SMS od “Kwarantanna”?

Otwarcie strony samo w sobie nie powinno zainfekować urządzenia.

Niebezpieczne jest natomiast pobranie z niej aplikacji “Flash Player”. Wiąże się to z zainstalowaniem oprogramowania, które zapisuje wszystkie czynności użytkownika telefonu (łącznie z danymi logowania do banków), co w efekcie może skutkować włamaniem do bankowości elektronicznej.

Jeśli zainstalowałeś aplikację z fałszywego SMS-a o nałożeniu kwarantanny – koniecznie wyłącz urządzenie i skontaktuj się ze swoim bankiem. Warto również zmienić hasła do portali, których dane mogły zostać zachowane na zainfekowanym smartfonie.

UDOSTĘPNIJ:
Śmiertelne potrące
Volkswagen skosił b
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.