Zgaga? Wypróbuj domowe sposoby na zgagę
Domowe sposoby na zgagę są skuteczne, ale jeśli zgaga męczy cię często, to konieczna jest wizyta u lekarza, bo jej przyczyny mogą być bardzo poważne, a objawy nieprzyjemne i utrudniające normalne funkcjonowanie.
Jeżeli zgaga pojawia się sporadycznie, można łatwo zwalczyć ją domowymi sposobami. W wypadku jej regularnego i częstego występowania zalecana jest konsultacja z lekarzem, zgaga może być bowiem objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, a u osób starszych – nawet choroby nowotworowej.
Walcząc ze zgagą, w pierwszej kolejności należy odstawić lub przynajmniej ograniczyć w diecie następujące napoje i pokarmy: alkohol, kawę, herbatę, napoje gazowane, czekoladę, mleko, potrawy tłuste, potrawy smażone, owoce cytrusowe, soki owocowe, miętę.
Herbatka imbirowa
1 łyżeczka świeżo startego korzenia imbiru lekarskiego na szklankę wrzątku. Zaparzać 10 minut.
Herbatka z kminku
2 łyżeczki kminku lub kminu rzymskiego na szklankę wrzątku. Zaparzać 10 minut. Przed wypiciem przecedzić.
Wśród innych roślin polecanych na zgagę znajdują się także:
- anyżek (biedrzeniec anyżu),
- koper włoski (fenkuł),
- cynamonowiec,
- kardamon malabarski,
- prawoślaz lekarski,
- rdest wielokwiatowy.
Domowe sposoby na zgagę – dieta
W neutralizacji kwasów żołądkowych pomocna będzie bezcukrowa guma do żucia. Możesz wypić także szklankę ciepłej wody z pół łyżeczki sody oczyszczonej i kilkoma kroplami soku cytrynowego. Dobrym rozwiązaniem będą soki z marchwi, buraka, rzodkwi i ogórka, które mają zasadowy odczyn. Jeżeli dopadła cię zgaga – postaraj się nie kłaść i nie schylać, jedz mniejsze porcje, ale za to częściej, a ostatni posiłek zjedz najpóźniej 3 godziny przed snem. W walce ze zgagą najistotniejsza jest bowiem profilaktyka, czyli głównie odpowiednia dieta i zdrowe nawyki żywieniowe.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.