HomeWojewództwoZapraszamy na Dożynki Wojewódzkie

Zapraszamy na Dożynki Wojewódzkie

dożynki wojewódzkie

Po czasie żniw, przyszedł moment na podziękowanie za plony. Tym razem rolnicy z całego województwa chlebem z tegorocznych zbiorów będą częstować w Radomsku. Dożynki Wojewódzkie 2022 odbędą się w już niedzielę, 21 sierpnia. W programie święta plonów mnóstwo atrakcji dla wszystkich pokoleń.

Wydarzenia dożynkowe startują o 10, bo już od tej godziny będzie można odwiedzać stoiska przygotowane w parku Solidarności w Radomsku. Będą to m.in. stoły kół gospodyń wiejskich z całego województwa. Przygotowane przez nie przysmaki wezmą udział w corocznym wielkim konkursie kulinarnym na „Wytrawne smaki Łódzkiego” oraz „Słodkie smaki Łódzkiego. Również o godz. 10 rozpocznie się konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Łódzkiego”. Wieńce z tegorocznych plonów będą ułożone w kościele  pw. Św. Jadwigi Królowej w Radomsku, w którym o godz. 11  rozpocznie się dziękczynna msza dożynkowa. Po niej, na scenie przy świątyni rozpocznie się ceremoniał dożynkowy, podczas którego Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, wraz z przedstawicielami władz Radomska oraz powiatu radomszczańskiego, a także starostą i starościną dożynek będą częstować mieszkańców chlebem. Na scenie obrzędowej wybierzemy również najpiękniejszy wieniec tegorocznych dożynek.

Około godz. 14.30 spod kościoła wyruszy korowód dożynkowy. Uczestniczący w nim samorządowcy, strażacy, KGW i mieszkańcy całego Łódzkiego do przejścia będą mieli ok. kilometr, na plac Solidarności. Tam właśnie stanie wielka scena, na której o godz. 16.30 rozpoczną się koncerty. Wystąpią na niej zespół Turnioki, Dawid Kwiatkowski (godz. 17.30), grupa Feel (godz. 19.05) oraz Ray Wilson (godz. 20.30).

Przez cały czas będzie trwał wielki piknik rodzinny ze strefą wystawienniczą, strefą funduszy unijnych, dmuchanym placem zabaw i atrakcjami dla dzieci, strefą rękodzieła oraz smaczną strefą gastronomiczną. Nie zabraknie stoisk Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, jednostek mu podległych oraz zaprzyjaźnionych. Swój namiot będą miały m.in. służby mundurowe, czyli strażacy, policja oraz wojsko, ale i Łódzka Kolej Aglomeracyjna, a także pszczelarze.

Oprócz dużej sceny, pojawi się też mniejsza, na której będzie królować muzyka z województwa łódzkiego. Wystąpią zespoły Ciebiałdowianie, Kapela Ludowa Radomszczańska oraz Piliczanie. Po występach zespołów rozpocznie się wręczenie nagród w konkursach „Sołtys na Plus” oraz nagród dla kół gospodyń wiejskich. Tego dnia będziemy obchodzić również XX Wojewódzki Dzień Pszczelarza i z tej okazji zostaną wręczone pamiątkowe odznaki.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

Orientacyjny harmonogram wydarzenia:

11:00 – Uroczysta Msza Święta w Parafii Katolickiej pw. Świętej Jadwigi Królowej w Radomsku

12:30 – Obrzędy Dożynkowe. Wręczenie nagród za najpiękniejszy wieniec dożynkowy

14:00 – Korowód Dożynkowy

12:30 – start sceny nr 2 (przy strefie wystawienniczej) – występy zespołów lokalnych

15:00 – wręczenie odznaczeń w ramach XX Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza

16:00 – wręczenie nagród w konkursie: „Sołtys na plus”, „Wytrawne Smaki Łódzkiego”, „Słodkie smaki Łódzkiego”

16:30 – Turnioki

17:30 – Dawid Kwiatkowski

19:05 – Feel

20:30 – Ray Wilson

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.