HomeAktualności z regionuZ placu znikają drewniane altany

Z placu znikają drewniane altany

znikają altany uniejów

Przy ul. Dąbskiej w Uniejowie z wydzielonego placu budowy „zniknęły” prawie wszystkie drewniane altany – ostatnie cztery sztuki czekają na przewiezienie do nowej lokalizacji. Tymczasem, wykonawca rozpoczął roboty ziemne w zakresie budowy nowej nawierzchni z kostki.

W listopadzie 2020 r. targowisko miejskie – z działki położonej naprzeciwko cmentarza parafialnego – przeniesiono w inną – tymczasową lokalizację, natomiast posesję przy ul. Dąbskiej otoczono siatką, wydzielając nań plac budowy. W ramach gminnej inwestycji cały teren będzie utwardzony kostką, oświetlony i wyposażony w infrastrukturę niezbędną dla przywrócenia w tym miejscu lokalnego handlu.

Przed przystąpieniem do właściwych robót budowlanych, wykonawca prac był zobowiązany do przeniesienia drewnianych pawilonów, z których do jesieni ubiegłego roku korzystali, handlujący w czwartki, producenci płodów rolnych oraz przedsiębiorcy. Ta skomplikowana – z uwagi na gabaryt altan – operacja logistyczna, właśnie dobiega końca. Dzięki temu, mieszkańcy kilkunastu miejscowości na terenie gminy Uniejów zyskają zadaszone miejsca spotkań oraz wypoczynku, a na targowisku wreszcie przystąpiono do realizacji prac, przewidzianych w ramach gminnej inwestycji.

W minionym tygodniu pracownicy firmy DROMEX wytyczyli docelowe granice przyszłego targowiska, zapoczątkowując montaż betonowych obrzeży, wzdłuż których powiodą ciągi komunikacyjne: chodnik, drogi manewrowe oraz przestrzeń parkingowa.

Na terenie placu budowy pojawiło się już kilkanaście palet materiałów, z których będzie wykonana nawierzchnia targowiska. Zgodnie z przedmiarami, zawartymi w dokumentacji przetargowej, łącznie blisko 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni działki objętej inwestycją, będzie utwardzone za pomocą kostki.

Teren przy ul. Dąbskiej zostanie na nowo zagospodarowany – pojawi się parking z nawierzchnią z kostki betonowej, drogi manewrowe oraz zjazdy.Targowisko będzie otoczone ogrodzeniem panelowym, z wejściem na teren poprzez furtki oraz wjazdem przez jedną z 3 bram przesuwanych automatycznie. Projekt przebudowy targowiska zakłada wydzielenie blisko 80 stanowisk handlowych, z których większość będzie zadaszona – posłużą do tego rozkładane markizy. Ponadto, na placu staną wiaty śmietnikowe i kontener sanitarny wraz z przyłączeniem do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Z kolei, na obrzeżach powierzchni handlowej, w miejscach niezabudowanych kostką, wykonawca przygotuje teren pod niewielkie trawniki i zieleńce. Nowe targowisko będzie oświetlone: częściowo za pomocą słupów z oprawami zasilanymi w ramach miejskiej sieci oświetlenia publicznego oraz – jako uzupełnienie – lampami z instalacją fotowoltaiczną.

Zagospodarowanie altan

Altany handlowe, które do momentu rozpoczęcia przebudowy targowiska, znajdowały się na placu przy ul. Dąbskiej, są sukcesywnie przewożone w ustalone wcześniej lokalizacje na terenie gminy Uniejów. Zadanie to zostało zawarte w przedmiocie zamówienia, już na etapie przeprowadzonej przez Gminę Uniejów procedury przetargowej, dlatego transportem zajmuje się wykonawca inwestycji.

Dużo wcześniej natomiast, w drodze konsultacji z radnymi, sołtysami, prezesami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przedstawicielami lokalnych organizacji (kół i stowarzyszeń) z terenu gminy Uniejów, sporządzono listę miejsc, do których trafią wspomniane altany. Jak łatwo się domyślić, zainteresowanie było bardzo duże. Co ciekawe, pojawiły się także prywatne zgłoszenia zapotrzebowania na altany, których – ze względu na szeroko rozumiany interes społeczny – nie brano pod uwagę. Ostatecznie, udało się wypracować pewien kompromis i zdecydowano, że altany trafią do następujących miejscowości: Brzeziny, Brzozówka, Czepów, Dąbrowa, Góry, Hipolitów, Kozanki Wielkie, Kuczki, Lekaszyn, Łęg Baliński, Pęgów, Rożniatów, Rożniatów-Kolonia, Skotniki, Wielenin-Kolonia, Wilamów, Zaborów oraz na teren stanicy wędkarskiej przy zbiorniku „Kaczka” w Człopach, na użytek Koła Wędkarskiego PZW nr 16 w Uniejowie.

Niemal wszystkie altany przewieziono już w ustalone miejsca docelowe, zlokalizowane głównie przy strażnicach OSP oraz w inne miejsca użyteczności publicznej, wskazane przez sołtysów, gdzie posłużą mieszkańcom do celów rekreacyjnych, jako miejsce spotkań oraz wypoczynku.

Inwestycja jest realizowana przy wsparciu środków unijnych, pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wszystkie prace, zgodnie z zapisami zawartej z wykonawcą umowy, powinny zakończyć się w sierpniu 2021 r.

UDOSTĘPNIJ:
Przetarg na lokal mi
W lesie groził brac
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.